The relationship between corporate sustainability and organizational citizenship: The moderating effect of work-life balance and personal traits
Kurumsal sürdürülebilirlik ve örgütsel vatandaşlık arasındaki ilişki: İş-yaşam dengesi ve kişilik özelliklerinin düzenleyici rolü
- Tez No: 816590
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF YOLBULAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Sürdürülebilirlik sonraki nesillerin devamı için vazgeçilmez bir ihtiyaçtır. Bunun yanı sıra sürdürülebilirlik uygulamaları artık örgütsel düzeyde de bir ilke haline gelmiştir (Wang ve Lin, 2007) bu sebeple kurumsal sürdürülebilirliğin sağlanması stratejik bir hedeftir. Kurumsal sürdürülebilirlik bilinciyle birlikte kurumlar ekonomik büyümeyi, kurumsal itibarı ve tüm paydaşlarıyla ile olan ilişkilerini sürdürmeyi ve geliştirmeyi amaçlamaktadır. Kurumsal sürdürülebilirliği; sosyal, çevresel ve ekonomik boyutları ile bir bütün olarak ele alan ve bu yaklaşımı yönetim stratejisi olarak benimseyen işletmeler, rekabet gücünü sürekli ellerinde tutabilme şansına sahip olmaktadırlar. Buna karşın literatür taraması yapıldığında kurumsal sürdürülebilirlik uygulamaları ile örgütsel davranış çıktıları arasındaki ilişkiyi inceleyen araştırma sayısının nispeten az sayıda olduğu görülmüştür. Bu bağlamda, tez çalışmasının amacı kurumsal sürdürülebilirlik uygulamaları ve örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişkiyi ve bu ilişkiye iş yaşam dengesi ve kişilik özelliklerinin moderatör etkisi incelemektir. Çalışmada dört ölçek kullanılmış olup, araştırmanın popülasyonu Türkiye'de faaliyet gösteren yükseköğretim kurumlarında görev yapan akademik ve idari personellerdir. Araştırmanın sonucuna göre kurumsal sürdürülebilirlik ve örgütsel vatandaşlık davranışı arasında bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca bu ilişkide iş yaşam dengesinin düzenleyici rolü olduğu, kişilik özelliklerinin ise düzenleyici rolü olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Sustainability is an indispensable need for the continuation of the next generations. In addition, sustainability practices have now become a principle on an organizational basis (Wang & Lin, 2007), therefore, ensuring corporate sustainability is a strategic goal. With the awareness of corporate sustainability, institutions aim to maintain and develop economic growth, corporate reputation and relations with all their stakeholders. Corporate sustainability; businesses that take their social, environmental and economic dimensions as a whole and adopt this approach as a management strategy have the chance to keep their competitive power in their hands. On the other hand, when the literature is reviewed, it is seen that the number of studies examining the relationship between corporate sustainability practices and organizational behavior outputs is relatively few. In this context, the aim of the thesis study is to examine the relationship between corporate sustainability practices and organizational citizenship behavior and the moderator effect of work-life balance and personality traits on this relationship. Four scales were used in the study, and the population of the research is academic and administrative staff working in higher education institutions operating in Turkey. According to the results of the research, it has been determined that there is a relationship between corporate sustainability and organizational citizenship behavior. In addition, it was found that work-life balance had a regulatory role in this relationship, while personality traits did not have a moderator role.