Devlet orman işletmelerinde mesleki yeterlilik sürecinin değerlendirilmesi (Kastamonu örneği)
Evaluation of occupational qualification process in state forest enterprises (a case of Kastamonu)
  1. Tez No: 816595
  2. Yazar: EBRU KAYAOĞLU GÜDEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA ERKAN BUĞDAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Türkiye'de Mesleki Yeterlilik Kurumunun faaliyete geçmesi ve akabinde bazı mesleklerde ulusal mesleki yeterlilik belgelerinin zorunlu hale gelmesi ile ormancılık faaliyetlerinde bulunan bir kesimin belgelendirilme süreci gündeme gelmiştir. Buradan hareketle bu çalışmada; Türkiye ormancılığında önemli bir yere sahip olan orman üretim işçilerinin ulusal mesleki yeterlilik belgesi ile belgelendirilmesinden sonraki süreçte orman idaresi görevlilerinin orman üretim işçileri ile ilgili gözlemlerine bağlı olarak gelişimlerini ortaya koymayı amaçlanmıştır. Bu amaçla Kastamonu ilinde faaliyette bulunan orman işletme müdürlüklerinde ve bölge müdürlüğünde görev yapan orman mühendisi, orman endüstri mühendisi ve orman muhafaza memurlarının katılımı ile bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler betimleyici yüzde ve frekans analizi ile değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen veriler hem meslek gruplarına hem de katılımcıların cinsiyetlerine göre değerlendirilmiştir. Genel olarak; katılımcılar ulusal mesleki yeterliliklerden“orman üretim işçiliği”yeterliliğini bilmektedir. Katılımcılar, ulusal mesleki yeterlilik belgesine sahip orman üretim işçilerinin emvali sürütme, yükleme ve boşaltma işlerine göre, ağaç kesme ile ilgili birimde genel anlamda yeterli olduklarını düşünmektedir. Buna karşılık orman üretim işçilerinin, ulusal mesleki yeterlilikte zorunlu birim olan iş sağlığı ve güvenliği, çevre koruma ve iş organizasyonu ile ilgili olarak daha az yeterli oldukları tespit edilmiştir. Katılımcılar ulusal mesleki yeterlilik sürecine genel anlamda inanmakta ve ormancılığa olumlu katkıları olacağını düşünmektedirler. Ulusal mesleki yeterlilik belgesi ile belgelendirme sürecinin istenilen amaca ulaşabilmesi için, orman üretim işçiliği için eğitimlerin verilmesi, belgelendirme sonrası ise kurumun mevzuatında yapacağı düzenlemelere bağlı denetimler ile ormancılık faaliyetlerinin nitelikli işgücü ile gerçekleştirilmesi sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
The process of certification of a section engaged in forestry activities has come to the fore as the Vocational Qualifications Authority became operational in Turkey and subsequently national vocational qualification certificates became obligatory in some professions. From this point of view, to reveal the developments related to the observations of forest management officials about forest production workers in the process after the forestry production workers, who have an important place in Turkey's forestry, are certified with the national vocational qualification certificate is aimed in this study. For this purpose, a survey study was conducted with the participation of forest engineers, forest industrial engineers and forest protection officers working in forest management directorates and regional directorates operating in Kastamonu province. The obtained data were evaluated with percentage and frequency analysis. The data obtained as a result of the study were evaluated according to both the occupational groups and the gender of the participants. Generally; participants know the“forest production workmanship”competency, which is one of the national professional qualifications. Participants think that forestry production workers with national vocational qualification certificates are generally sufficient in the unit related to cutting trees, according to their plowing, loading, and unloading works. On the other hand, forestry production workers are less competent in occupational health and safety, environmental protection, and work organization, which are mandatory units in national professional competence has been determined. Participants generally believe in the national vocational qualification process and think that it will make positive contributions to forestry. For the certification process to reach the desired goal with the national professional qualification certificate, trainings for forestry production workers can be provided, and forestry activities can be carried out with qualified workforce after certification, depending on the regulations to be made in the legislation of the institution.