The prevalence of internalizing problems among children and adolescents: A nationwide study in Türkiye
Çocuk ve ergenlerde içe yönelim problemlerinin görülme sıklığı: Türkiye temsili örneklemde bir çalışma
- Tez No: 816594
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL KAZAK BERUMENT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de yaşayan çocuk ve ergenler arasında içe yönelim sorunlarının görülme sıklığını araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışmada içe yönelim problemlerinin yaş, cinsiyet ve yerleşim yerine göre nasıl farklılaştığı da incelenmiştir. Çalışmanın örneklemi 6-17 yaş arası çocuklardan ve onların annelerinden oluşmaktadır. İçe yönelim problemleri anneler tarafından doldurulan ölçek ile değerlendirilmiştir. Yürütülen çok faktörlü varyans analizinin sonuçları içe yönelim problemlerinin yaş ile arttığını göstermektedir. Ayrıca, içe yönelim problemlerinin kızlar arasında daha yaygın olduğu görülmüştür. Bunlara ek olarak, kırsal alanlardaki katılımcılar, kentsel alanlardaki katılımcılara göre daha yüksek düzeyde içe yönelim sorunu bildirmişlerdir. Bulgular içe yönelim problemlerinde cinsiyet farklarının 8. sınıfta anlamlı hale geldiğini göstermiştir. İçe yönelim problemlerinin görülme sıklığı %9,6 olarak bulunmuştur. Sonuçlar ilgili alanyazın bağlamında, katkılar, kısıtlılıklar ve gelecek çalışmalar doğrultusunda tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the prevalence of internalizing behavior problems among children and adolescents in Türkiye. Gender, grade, and residency differences in internalizing behavior problems were also examined. The sample consisted of 5630 children and adolescents aged 6-17 and their mothers. Internalizing behavior problems were assessed through mothers' reports. The results of three-way factorial ANOVA implied that internalizing behavior problems increase with age. In addition, girls scored significantly higher on internalizing behavior problems than boys overall. Besides, the main effect of the residency was significant; participants in rural areas reported higher levels of internalizing behavior problems than participants in urban areas. Furthermore, findings showed that gender differences in internalizing behavior problems emerged during 8th grade, with significantly higher scores for girls. There was no other significant interaction effect. The prevalence of internalizing behavior problems was found as 9.64%. The findings of the study were discussed in the context of the relevant literature, along with contributions, limitations, and implications.