İlk atak depresyon hastalarında hastalık şiddetinin çocukluk çağı travmaları ve insulin direnci ile ilişkisi
The relationship of disease severity and childhoodtrauma and insulin resistance in first attack depressionpatients
  1. Tez No: 816602
  2. Yazar: HANDE POYRAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN BELLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Bu araştırmada, İlk atak majör depresif bozukluk hastalarında hastalık şiddetinin, insülin direnci ile ilişkisini incelemek, ayrıca çocukluk çağı travmalarının bu ilişkiyi nasıl etkilediğini saptamak ve bu faktörlerin MDB tanısı ile olan bağlantısını incelemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmanın Mayıs-2023 Ekim 2023 tarihleri arasında yapılması planlanmıştır. Araştırmaya bu tarihlerde hastaneye başvuru yapan, DSM-V tanı sistemindeki kriterlere göre ilk kez MDB tanısı almış, öncesinde psikiyatrik hastalık öyküsü ve diyabet tanısı olmayan 81 hasta ile yaş ve cinsiyet benzerliği göz önünde bulundurularak seçilen 78 sağlıklı grup olmak üzere, toplam 159 kişi alınmıştır. Kişiler araştırmaya dahil edilmeden önce araştırma ile ilgili sözel olarak bilgilendirilmişlerdir ve aydınlatılmış onam formunu kendileri okuyarak imzalamışlardır. Çalışmanın amaçları doğrultusunda, hastalara poliklinik şartlarında araştırmacı tarafından hazırlanmış olan Sosyodemografik Veri Formu, Türkiye'de geçerlilik ve güvenilirlik çalışmaları yapılmış Hamilton Depresyon Değerlendirme ölçeği (HAMD), Hamilton Anksiyete Değerlendirme Ölçeği (HAM-A) ve Çocukluk Çağı Ruhsal Travma ölçeği (CTQ) uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise Hamilton Depresyon Değerlendirme ölçeği (HAM-D) ve Çocukluk Çağı Ruhsal Travma ölçeği (CTQ) uygulanmıştır. Çalışmaya katılan hasta grubu ve kontrol grubunun açlık glukoz ve açlık insülin değerleri ile HOMA-IR skorları hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to examine the relationship between disease severity and insulin resistance in patients with first episode major depressive disorder, and also to determine how childhood traumas affect this relationship and to examine the relationship of these factors with the diagnosis of MDD. Methods: The study is planned to be carried out between May-2023 and October 2023. The study included 81 patients who applied to the hospital on these dates, were diagnosed with MDD for the first time according to the criteria in the DSM-V diagnostic system, and had no previous history of psychiatric disease or diabetes. In addition, 78 healthy groups were included in the study, which were selected considering the similarity of the patient group with age and gender. A total of 159 people were included in the study. For the purposes of the study, the Sociodemographic Data Form prepared by the researcher in the outpatient clinic conditions, the Hamilton Depression Rating Scale (HAM-D), the Hamilton Anxiety Rating Scale (HAM-A), and the Childhood Mental Trauma Scale (CTQ) for which validity and reliability studies were conducted in Turkey has been applied. Hamilton Depression Rating Scale (HAM-D) and Childhood Mental Trauma Scale (CTQ) were applied to the control group. Fasting glucose and fasting insulin values and HOMA-IR scores of the patient group and control group were calculated.