Gebelerin COVID-19 sürecinde anksiyete, durumluk ve sürekli kaygı düzeylerinin belirlenmesi
Determination of anxiety, status and constant anxiety levels of pregnant women in the COVID-19 process
- Tez No: 816611
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUZAN ONUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Küresel olarak dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgını yayılım göstermesi ile birlikte salgın ile ilgili çeşitli sorunlarda ortaya çıkışmış bulunmaktadır. Ruhsal hastalıklar dünyada önemli ölçüde artış göstermektedir. Gebelik dönemi, ruh sağlığı rahatsızlıklarının gelişmesi ve var olan hastalıkların artış göstermesinde için risk faktörü olarak belirtilmiştir COVID-19 salgını sürecinden bu sebeple gebe kadınların ruhsal yönden daha çok etkilenebilecekleri düşünülmektedir. Bu çalışmada tüm dünyada yayılarak küresel bir boyut kazanan COVID-19'un gebelerin; gebelik süreçlerinde algılanan anksiyete ve kaygı düzeyine etkisi saptanması ve amaca uygun önerilerin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine 27 Ekim 2022- 27 Aralık 2022 tarihleri arasında başvuran yalnızca gebelik tanısı almış takipli gebeler arasından araştırma kriterlerine uyan, sağlıklı iletişim kurulabilen, bilinen kronik ve psikiyatrik bir hastalığı olmayan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 402 gebe ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara sosyodemografik veri formu, BECK Anksiyete Ölçek Formu, Durumluk Kaygı ve Sürekli Kaygı Ölçeğinden oluşan anket formu uygulanmıştır. İstatistiksel analizler için SPSS v20.0 (IBM SPSS Statistics for Windows, Version 20.0; Armonk, NY, USA) paket programı kullanılmış.
Özet (Çeviri)
With the spread of the COVID-19 pandemic, which has affected the world globally, various problems related to the pandemic have emerged. Mental illnesses are increasing significantly in the world. Pregnancy period has been stated as a risk factor for the development of mental health disorders and the increase of existing diseases. Therefore, it is thought that pregnant women may be more mentally affected by the COVID-19 pandemic. In this study, it was aimed to determine the effect of COVID-19, which spread all over the world and gained a global dimension, on the level of anxiety and anxiety perceived by pregnant women during pregnancy and to develop appropriate recommendations. The study was carried out with 402 pregnant women who met the research criteria, could communicate well, did not have a known chronic and psychiatric disease, and agreed to participate in the study among the pregnant women who applied to the Ankara Training and Research Hospital Gynecology and Obstetrics Polyclinic between 27 October 2022 and 27 December 2022. A questionnaire consisting of a socio-demographic data form, BECK Anxiety Scale Form, State Anxiety and Trait Anxiety Scale was applied to the participants. SPSS v20.0 (IBM SPSS Statistics for Windows, Version 20.0; Armonk, NY, USA) package programme was used for statistical analyses.