Postkardiyotomik şokta uygulanan venoarteriyal Ecmo'da oksijenatör performans süresine etki eden faktörlerin analizi
Analysis of the factors affecting the oxygenator performance time in venoarterial ECMO applied to postcardiotomic shock
  1. Tez No: 816612
  2. Yazar: AYBARS DUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONAY OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Çalışmanın amacı ortalama kullanma süresi olan Ekstrakorporeal Membran Oksijenasyonu (ECMO)'nun verimliliğine etki eden faktörlerin analizini yapmaktır. Elde edilen sonuçlara göre oksijenatör verimliliğinin azaldığı koşulları tespit edip erken dönemde bu sorunların önüne geçerek verimliliği korumak ve risk faktörlerini ortaya çıkarmak amaçlanmaktadır. Çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde açık kalp cerrahisi sonrasında kalp-akciğer makinesinden ayrılamayan veya postoperatif dönemde tedaviye geleneksel yöntemlerle cevap alınamayıp ECMO takılan 21 hasta dahil edildi. Bu hastalara ait yaş, cinsiyet, BSA, hipertansiyon veya Diabetes Mellitus (DM) varlığı, geçirdiği operasyonun adı, kardiyopulmoner bypass (KPB) süresi, kross klemp süresi, kanül çapı, kanülasyon yeri ve preoperatif değerler (HDL, LDL ve PLT) kaydedildi. Postoperatif dönemde ECMO'da geçirdiği süre boyunca oksijenatörden günlük olarak giriş kan gazı ve çıkış kan gazı alındı. Bu kan gazındaki parsiyel oksijen (pO2) değerleri kaydedildi. ECMO RPM, LPM ve oksijenatör giriş ve çıkışındaki basınç ölçümleri izlendi. ACT takibi yapıldı. Oksijenatörde sıcaklık ölçümleri yapıldı. ECMO devreleri makroskobik trombüs oluşumu yönünden izlendi. Toplanan parametreler ile beraber hastalardaki hemorajik değerler (Ph, laktat, Htc, PLT, RDW, MPV, PDW, MCHC ve MCH ) 3 ayrı zaman diliminde istatistiksel olarak analizi yapıldı.Sonuçlara göre oksijenatör çıkış pO2'inin son günü ile 5.günü arasındaki p değeri p=0,001 olduğundan istatistiksel olarak anlamlı sonuç elde edildi. T1(2.gün) T2(5.gün) ve Tson(Son gün) olmak üzere İncelenen n=21 hastada T1'de gözle görülür trombüs varlığına rastlanmadı. T2'de n=1 hastada trombüs görülürken, Tson da n=5 hastada da varlığı saptandı. T1 ve Tson değerleri arasında p=0,019 olduğundan istatistiksel olarak anlamlı bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to analyze the factors affecting the efficiency of Extracorporeal Membrane Oxygenation (ECMO), which is the average duration of use. According to the results obtained, it is aimed to detect the conditions where the efficiency of the oxygenator decreases and to prevent these problems in the early period, to protect the efficiency and to reveal the risk factors. The study was supported by the University of Health Sciences Dr. Siyami Ersek Thoracic and Cardiovascular Surgery Training and Research Hospital 21 patients who could not be separated from the heart-lung machine after open heart surgery or who did not respond to the treatment with conventional methods in the postoperative period and had ECMO were included. Age, gender, BSA, presence of hypertension or Diabetes Mellitus (DM), the name of the operation, cardiopulmonary bypass (CPB) duration, cross-clamp time, cannula diameter, cannulation site and preoperative values (HDL, LDL and PLT) of these patients were recorded. In the postoperative period, inlet blood gas and exit blood gas were taken daily from the oxygenator during the time he spent in ECMO. Partial oxygen (pO2) values in this blood gas were recorded. Pressure measurements at ECMO RPM, LPM and oxygenator inlet and outlet were monitored. ACT was followed. Temperature measurements were made in the oxygenator. ECMO circuits were monitored for macroscopic thrombus formation. The hemorrhagic values (Ph, lactate, Htc, PLT, RDW, MPV, PDW, MCHC and MCH) in the patients were statistically analyzed in 3 different time periods, together with the collected parameters. According to the results, a statistically significant result was obtained as the p value between the last day and the 5th day of the oxygenator outlet pO2 was p=0.001. T1(Second day), T2(5th day) and Tson(Last day) In n=21 patients examined, no visible thrombus was found in T1. While thrombus was seen in n=1 patients in T2, its presence was detected in n=5 patients in Tson. Since p=0.019 between T1 and Tson values, it was found to be statistically significant.