KOBİ'lerin büyümelerinin stratejik analizi: Gıda sektöründe bir araştırma
Strategic analysis of SME growth: A research in the food sector
  1. Tez No: 816614
  2. Yazar: AHMET ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KASIMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
KOBİ'lerin neden ve nasıl büyüdüğü davranış modelleri ile belirlenmektedir. Her teorinin KOBİ'lerin büyüme süreçlerine bakış açısı farklıdır. Bu çalışmaların temel amacı Türkiye'deki KOBİ'lerin büyüme süreçlerindeki davranışlarını karşılaştırmalı olarak belirleyerek atılım yapmaya niyeti olan KOBİ'lere büyüme süreçlerinde altyapısal, finansal, yönetsel, müşteri ara yüzü ve organizasyon yapısı bakımından yardımcı olacak bir iş modeli sunmaktır. Bu tez araştırmasında temelde atılım yapan KOBİ'lerin büyümelerini etkileyen faktörler nedir? Sorusuna cevap aranmıştır. Bu araştırmada hem niceliksel hemde nitel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Veriler derinlemesine mülakat yaparak toplanmıştır ve bu veriler örnek olay analizi yöntemleri kullanarak yorumlanmıştır. Yapılan araştırmalar Türkiye'deki KOBİ'ler üzerinde etkili olan büyüme faktörlerinin birbirlerinden farklı olduğu görülmektedir. Dolayısıya KOBİ'leri büyüme davranışları da birbirinden farklıdır. Türkiye'deki hem atılımcı KOBİ'ler hem de atılım yapma niyeti olan KOBİ'ler geleneksel büyüme süreçlerini izlemektedir. Fakat yine de bu KOBİ'ler için firma büyüklüğünün de önemi olduğu olduğu görülmektedir. Dolayısıyla atılım yapma niyeti olan KOBİ'ler büyüme hedeflerini daha uzun bir süre sonraya ertelemektedirler. KOBİ'lerin atılım yapmaya bir nevi zorlanmaları ve küresel doğan işletmelerde olması gerektiği kadar uzun dönemli uluslararası stratejilere önem vermemelerinin etkili olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Why and how SMEs grow is determined by behavioral models. Each theory has a different perspective on the growth processes of SMEs. The main purpose of these studies is to determine the behavior of SMEs in Turkey in their growth processes comparatively and to offer a business model that will help SMEs, who intend to make a breakthrough, in terms of infrastructural, financial, managerial, customer interface and organizational structure in their growth processes. What are the factors affecting the growth of SMEs, which have made a breakthrough in this thesis research? The answer to the question has been sought. Both quantitative and qualitative research methods were used in this study. The data were collected through in-depth interviews and these data were interpreted using case study analysis methods. Research shows that the growth factors that affect SMEs in Turkey are different from each other. Therefore, the growth behaviors of SMEs are also different from each other. Both enterprising SMEs and SMEs that intend to make a breakthrough follow traditional growth processes in Turkey. However, it is seen that firm size is also important for these SMEs. Therefore, SMEs with the intention of making a breakthrough postpone their growth targets for a longer period of time. It is seen that the fact that SMEs are forced to make a breakthrough and that they do not attach importance to long-term international strategies as much as they should be in global-born businesses is effective.