Hokey sporcularında kişilik özelliklerinin algılanan performans ve olumlu sosyal davranış üzerindeki etkisi
The effect of personal traits on perceived performance and positive social behavior in hockey athletes
  1. Tez No: 816615
  2. Yazar: MEHMET OZAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MALİK BEYLEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmada hokey sporcularında kişilik özelliklerinin algılanan performans ve olumlu sosyal davranış üzerindeki etkisini ortaya koymak amaçlanmıştır. İlişkisel tarama modeliyle yürütülen araştırmaya hokey süper liginde aktif olarak sporcu olan 76'sı kadın 139'u erkek toplam 215 hokey sporcusu katılmıştır. Araştırmada veriler kişisel bilgi formu, büyük beş-50 kişilik testi, algılanan performans ölçeği ve olumlu sosyal davranış ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde bağımsız gruplar t-testi, Pearson korelasyon ve Regresyon analizleri kullanılmıştır. Araştırma bulguları incelendiğinde hokey sporcularının kişilik özelliklerinin cinsiyete ve milli olma durumlarına göre anlamlı farklılık göstermediği ve yaş ile de anlamlı ilişki içinde olmadığı tespit edilmiştir (p>.05). Öte yandan, kişilik özelliklerinden yumuşak başlılık ve duygusal denge ile spor deneyim yılları arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler olduğu tespit edilmiştir (p.05). Hokey sporcularının olumlu sosyal davranışlarının cinsiyete ve milli olma durumuna göre anlamlı farklılık göstermediği, aynı zamanda yaş ve spor deneyim yılları ile de anlamlı ilişki içinde olmadığı tespit edilmiştir (p>.05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to reveal the effect of personality traits on perceived performance and prosocial behavior in hockey players. A total of 215 hockey players, 76 women and 139 men, who are active athletes in the hockey super league, participated in the research conducted with the relational screening model. In the study, data were collected using a personal information form, the big five-50 personality test, the perceived performance scale, and the prosocial behavior scale. Independent groups t-test, Pearson correlation and Regression analyzes were used to analyze the data. When the research findings were examined, it was determined that the personality traits of the hockey players did not differ significantly according to their gender and nationality, and they were not significantly correlated with age (p>.05). On the other hand, it was determined that there were positive and significant relationships between personality traits of agreeableness and emotional stability and years of sports experience (p.05). It was determined that the positive social behaviors of hockey players did not differ significantly according to gender and nationality, and it was also not significantly correlated with age and years of sports experience (p>.05).