Ventriküler taşikardi ablasyonu yapılan hastalarda vital parametrelerin serebral oksijenasyon üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of vital parameters on cerebral oxygenation in patients undergoing ventricular tachycardia ablation
- Tez No: 816613
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALMILA GÜLSÜN PAMUK, DOÇ. DR. FİLİZ ÜZÜMCÜGİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Ventriküler taşikardi, EKG'de geniş QRS kompleksleriyle birliktelik gösteren, ventrikül miyokardından kaynaklanan ve tedavi edilmezse senkop, ani kardiyak ölüm gibi sonuçları olan bir taşiaritmidir. Bu nedenle, özellikle anti-aritmik ilaç tedavisine rağmen VT atakları devam eden ve/veya çoklu şoklama hikayesi olan hastalarda VT ablasyon tedavisi endikedir. Özellikle VT sırasında uç organ perfüzyonunu sürdürmek için gerekli olan optimal OAB'nin bilinmemesi nedeniyle işlem sırasında NIRS monitörizasyonu klinik olarak önemlidir. Bizim de prospektif gözlemsel nitelikte tasarladığımız çalışmamızda; NIRS değerlerine ait sağ ve sol taraf ölçümlerinin, VT ablasyon sürecindeki ölçümlerle ve hastalara ait klinik özelliklerle korelasyonu incelenmiştir. Etik kurul onayı alındıktan sonra, 30 Haziran-31 Aralık 2021 tarihleri arasında, genel anestezi altında VT ablasyon işlemi uygulanacak hastaların demografik verileri, intraoperatif vital değerleri, intraoperatif NIRS ve BIS değerleri kaydedilmiştir. Çalışmaya nabızlı VT nedeniyle ablasyon yapılan 37 hasta dahil edilmiştir; 37 hastanın her birinden ablasyon sırasında farklı değerler alınması nedeniyle her hastadan 2 ayrı veri seti elde edilmiş olup toplamda 74 VT süreci incelenmiştir. VT süreçlerinden elde edilen verilere göre, sağ ve sol NIRS ölçümlerindeki düşüşlerin (˃%10) VT sürecindeki OAB (sırasıyla p= 0,007 ve 0,006) ve ETCO2 (sırasıyla p=
Özet (Çeviri)
Ventricular tachycardia is a tachyarrhythmia that is associated with wide QRS complexes on ECG, originates from the ventricular myocardium and has consequences such as syncope and sudden cardiac death if left untreated. Therefore, VT ablation therapy is indicated, especially in patients with persistent VT attacks and/or a history of multiple shocks despite anti-arrhythmic drug therapy. NIRS monitoring during the procedure is clinically important, especially since the optimal MAP required to maintain end-organ perfusion during VT is unknown. In our prospective observational study; correlation of right and left side measurements of NIRS values with measurements in VT ablation process and clinical characteristics of patients was investigated. After the approval of the ethics committee, the demographic data, intraoperative vital values, intraoperative NIRS and BIS values of the patients who would undergo VT ablation under general anesthesia between 30 June and 31 December 2021 were recorded. The study included 37 patients who underwent ablation for VT with pulse; due to the fact that different values were obtained from each of 37 patients during ablation, 2 separate data sets were obtained from each patient, and a total of 74 VT processes were examined. According to the data obtained from the VT processes, it was determined that the decreases in the right and left NIRS measurements (˃10%) showed a significant correlation with MAP (p= 0.007 and 0.006, respectively) and ETCO2 (p=