Major otohemoterapi ve ozonlanmış serum fizyolojik uygulamasının hemoreoloji ve kırmızı kan hücrelerine olan etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 816617
  2. Yazar: İBRAHİM EKŞİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU İRBAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Ozon (O₃), keşfedildiği 19. yüzyıldan bu yana esas, tamamlayıcı ve alternatif tedavi edici bir ajan olarak kullanılmaktadır. Literatürde O₃' ün yararlı etkilerinin atfedildiği birçok çalışma bulunmaktadır. Kırmızı kan hücrelerinin yapısı ve hemoreolojik parametreler birçok hastalık sonucunda değişmektedir. Bu hastalıklarda ve diğer durumlarda tedavi amacıyla kullanılan O₃' ün bu parametrelere etkisinin bilinmesi tedavideki yeri açısından önemlidir. Biz çalışmamızda major otohemoterapi (MOHT) ve ozonlanmış serum fizyolojik (SF) uygulamasının hemoreolojik parametrelere ve kırmızı kan hücrelerine olan etkilerinin araştırılmasını amaçladık. Gereç ve Yöntemler: GETAT Klinik Uygulamaları Etik Kurulu (Onay no: 2023-045) onayı sonrası 20 gönüllü kapalı zarf yöntemi ile iki gruba ayrıldı. Her iki grupta da işlem öncesi değerlendirme için damar yolu açılarak 6 ml kan EDTA' lı tüpe alındı. Grup M (Major Otohemoterapi, n:10) için 100 ml kan sitratlı vakumlu şişeye alınarak 100 ml 14 µg/ml dozda ozon-oksijen (O₃-O₂) karışımı ile muamele edildi. Grup S (ozonlanmış SF, n:10) için 100 ml SF içine kabarcık yöntemi ile 100 ml 5mcg/kg dozda O₃-O₂ karışımı verildi. Ozonlanmış kan ve SF 15-20 dakikada retransfüze edildi. Her iki gruptada işlemden 10 dakika sonra örneklem için EDTA'lı tüpe 6 ml kan alındı. İşlem öncesi ve sonrası alınan kanlardan Eritrosit Deformabilitesi (ED), Eritrosit Agregasyonu (EA), Plazma Viskozitesi (PV) ve Tam Kan Viskozitesi (TKV) değerlerine bakıldı. Sonuçlar grupların kendi içinde ve gruplar arası karşılaştırıldı. Bulgular: Grup S'te agregasyon yüzdesi (%AI) değişkeninin O₃ terapisi sonrasında, uygulama öncesine göre anlamlı olacak şekilde düşük çıktığı saptandı (Z=-2,090; p=0,037). Elongasyon indeksi maksimum değeri (EI max) (P=0,049), ve 1,69 Pa Shear Stres değerindeki EI değeri O₃ terapisi sonrası grup S' te grup M' e göre anlamlı olarak yüksek ölçülmüştür (p=0,025). EI max yarısının elde edildiği shear stress değeri (ss1/2) Grup M de Grup S'ye göre daha yüksek çıkmıştır (p=0,049). Sonuç: Enfeksiyon, sepsis, hiperparaproteinemiler, diyabet, stroke gibi patolojilerde ED de azalma ve EA da artış olduğu bilinmektedir. Ozonlanmış SF' in deformabiliteyi arttırması ve agregasyon oranını azaltması ile bu hastalıklarda kullanıldığında bu patolojileri tedavisine katkı sağlayacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
AİM: Ozone (O₃) has been used as a primary, complementary, and alternative therapeutic agent since its discovery in the 19th century. There are many studies attributing beneficial effects to O₃ in the literature. The structure of red blood cells and hemorheological parameters change by various diseases. Knowing the effect of O₃ on these parameters is important in terms of its place in treatment in these diseases and other conditions, In our study, we aim to investigate the effects of major autohemotherapy (MOHT) and ozonated physiological saline solution (SF) application on hemorheological parameters and red blood cells. Materials and Methods: After the approval of the TCAM Clinical Practices Ethic Committee (Approval no: 2023-045), 20 volunteers were divided into two groups by closed envelope method. In both groups, vascular access was opened and 6 ml of blood was taken into a tube with EDTA for pre-procedural evaluation. For Group M (Major Autohemotherapy, n:10), 100 ml of blood was taken into a vacuum bottle with citrate and treated with 100 ml of ozone-oxygen (O₃-O₂) mixture at a dose of 14 µg/ml. For Group S (ozonated SF, n:10), 100 ml of 5mcg/kg dose of O₃-O₂ mixture was given into 100 ml of SF by bubble method. Ozonated blood and SF were retransfused in 15-20 minutes. 6 ml of blood was taken into an EDTA tube after procedure as sample from both groups. Erythrocyte Deformability (ED), Erythrocyte Aggregation (EA), Plasma Viscosity (PV) and Whole Blood Viscosity (WBV) values were measured from pre and post blood samples. Results were compared within and between groups. Results: It was determined that the percentage of aggregation (AI%) variable in Group S was significantly lower after O₃ therapy than before the application. (Z=-2.090; p=0.037). Maximum Elongation index value (EI max) (P=0.049), and EI value at 1.69 Pa Shear Stress level were significantly higher after O₃ therapy in the group S compared to the group M (p=0.025). The shear stress value which half of EI max obtained (ss1/2) determined higher in group M than Group S. Conclusion: It is known that there is a decrease in ED and an increase in EA in many pathologies such as infection, sepsis, hyperparaproteinemias, diabetes and stroke. We think that using ozonated SF will contribute to the treatment of these pathologies by increasing deformability and decreasing aggregation.