Türkiye'deki ikinci kuşak Suriyelilerin uyum sorunları
Adaptation problems of second generation Syrians in Turkey
- Tez No: 816618
- Danışmanlar: DR. İHSAN KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Türkiye coğrafi konumu gereği uzun yıllardır yoğun göç alan bir ülkedir. Ancak ülkemiz bir göç ülkesi olmasına rağmen ilk kez 2011 yılında Suriye'de başlayan iç savaşın ardından ciddi kitlesel mülteci göçü ile karşı karşıya kalmıştır. Bu kitlesel göçün sonucunda güncel olarak ülkemizde Göç İdaresi Genel Başkanlığından alınan verilere göre Türkiye'ye sığınan 3.388.698 Suriyeli mülteci bulunmaktadır (T.C. İçişleri Bakanlığı, 2023). Bu denli yoğun bir mülteci nüfusunun olması beraberinde birçok sorunu getirmiştir. Suriye'den ülkemize doğru başlayan kitlesel göçün ardından bu sorunların analiz ve çözümüne yönelik olarak birçok uygulamanın hayata geçirildiği ortadadır. Ancak yapılan çalışmalar incelendiğinde düzenlemelerinin genel olarak Suriyeli mültecilerin ekonomik sorunlarını çözmek odaklı gerçekleştirildiği ikincil basamak ihtiyaçların iyi şekilde analiz edilip sorunlar olarak tanımlandığı uygulamaların yeterli sayıda olmadığı görülmüştür. Bununla birlikte yapılan çalışmalarda genel olarak ikinci kuşak mülteciler ayrı bir grup olarak değerlendirilmemiş, öznel sorunları analiz edilmemiş genelci bir yaklaşım ile bireysel koşulları göz ardı edilmiştir. Araştırmamız öznelliğini buradan alarak, ikinci kuşak Suriyeli mülteci genç ve çocukların ikincil basamak ihtiyaçlarını sosyal hizmet bakış açısı ile analiz edebilmek ve çevresi içerisinde birey anlayışı çerçevesinde sorunlara yönelik çözüm önerileri geliştirebilmek amacı ile yapılmıştır. Nitel araştırma yöntemi kullanılarak 12 ikinci kuşak Suriyeli mülteci genç ve çocuklar ile hazırlamış olduğumuz 21 sorundan oluşan yarı yapılandırılmış görüme formu aracılığı ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. İnsanın yaşam hakkının pozitif sosyal işlevselliği için son derece kritik bir önem arz eden sosyal uyumlarına yönelik sorular çerçevesinde ihtiyaçlar analiz edilmiş, bu ihtiyaçlar eğitim sorunlar, sağlık sorunları, kültürel asimilasyon sorunları olarak alt başlıklarda tanımlanmış ve çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Due to its geographical location, Türkiye is a country that has been receiving intense immigration for many years. However, although our country is a country of immigration, it has faced serious mass refugee migration after the civil war that started in Syria in 2011 for the first time. As a result of this mass migration, according to the data obtained from the General Directorate of Migration Management in our country, there are 3,388,698 Syrian refugees who took refuge in Turkey (T.R. Ministry of Interior, 2023). The presence of such a large refugee population has brought many problems with it. After the mass migration from Syria to our country, it is obvious that many practices have been implemented for the analysis and solution of these problems. However, when the studies are examined, it is seen that there are not enough applications where the secondary level needs are well analyzed and defined as problems, where the regulations are generally focused on solving the economic problems of Syrian refugees. However, in the studies conducted, second generation refugees were not generally evaluated as a separate group, their subjective problems were not analyzed, and their individual conditions were ignored with a generalist approach. Taking its subjectivity from here, our research was carried out in order to analyze the secondary level needs of the second generation Syrian refugee youth and children from a social work perspective and to develop solutions for the problems within the framework of the understanding of the individual in their environment. Using the qualitative research method, in-depth interviews were conducted with 12 second-generation Syrian refugee youth and children through a semi-structured interview form consisting of 21 questions. The needs were analyzed within the framework of the questions regarding the social cohesion, which is of critical importance for the positive social functioning of the human right to life, these needs were defined under the sub-headings as education problems, health problems, cultural assimilation problems and solution suggestions were presented.