Voleybolcularda fascia plantaris, tendo calcaneus ve arcus longitudinalis medialis'i destekleyen diğer yapıların manyetik rezonans görüntüleme yöntemi ile değerlendirilmesi
Evaluation of fascia plantaris, tendo calcaneus and other structures supporting arcus longitudinalis medialis in volleyball players by magnetic resonance imaging method
  1. Tez No: 816641
  2. Yazar: NURCAN KARAASLAN MENGÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL CAN PELİN, DOÇ. DR. MESUT ÖZGÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Voleybol, ardı sıra gelen kısa süreli yüklenme ve dinlenme evrelerinden oluşan dinamizmi oldukça fazla olan sıçrama pozisyonlarını içeren bir takım sporudur. Her sporda olduğu gibi ayağın longitudinal ark yapısı, fascia plantaris, kaslar ve tendonların sağlıklı bütünlüğü voleybolda da önemlidir. Bu çalışmanın amacı voleybol oyuncularında pes planus prevalansını ortaya koymak ve bu bağlamda fascia plantaris, tendo calcaneus ve arcus longitudinalis medialis'e destek veren ayak kaslarının Manyetik Rezonans Görüntüleme yöntemleri ile elde edilen ölçümlerini normal bireylerle karşılaştırmaktır. 15 kadın voleybol oyuncusu ve 15 de düzenli spor yapmayan sedanter kadın bireyin bilateral ayak kaslarından m. flexor hallucis longus, m. tibialis anterior, m. tibialis posterior, m. gastrocnemius, m. abductor hallucis ve m. flexor digitorum brevis'in en geniş kesitlerinden kesitsel alan ölçümü, tendo calcaneus ve fascia plantaris'in de kalınlık ölçümleri Manyetik Rezonans Yöntemi ile ölçüldü. Ayrıca boy, kilo, ayak uzunluğu, baldır çevresi ve ayak çevresi gibi parametreler de antropometrik olarak değerlendirildi. Fascia plantaris kalınlığı ile bazı kasların kesitsel alanları arasında pozitif yönde korelasyonlar bulundu. Kasların kesitsel alanları karşılaştırıldığında m.
Özet (Çeviri)
Volleyball is a team sport that includes jumping positions with a high dynamism consisting of successive short-term loading and resting phases. As in every sport, the longitudinal arch structure of the foot, the fascia plantaris, the healthy integrity of the muscles and tendons are also important in volleyball. The aim of this study is to reveal the prevalence of pes planus in volleyball players and to compare the measurements obtained by Magnetic Resonance Imaging methods of the foot muscles supporting the fascia plantaris, tendo calcaneus and arcus longitudinalis medialis with those of normal individuals. Cross-sectional area measurement from the widest sections of the bilateral m.flexor hallucis longus, m. tibialis anterior, m. tibialis posterior, m. gastrocnemius, m. abductor hallucis and m. flexor digitorum brevis muscles of 15 female volleyball players and 15 sedentary females who do not do sports regularly, and also of tendon calcaneus and fascia plantaris. thickness measurements were measured by Magnetic Resonance Method. In addition, parameters such as height, weight, foot length, calf and foot circumference were also evaluated anthropometrically. Positive correlations were found between plantar fascia thickness and cross-sectional areas of some muscles. When the cross-sectional areas of the muscles were compared, the cross-sectional areas of the m.