Genç kürek sporcularında nar suyu kullanımın submaksimal kürek ergometresi sonrası oluşan kas hasarı üzerine etkisi
The effect of pomegranate juice use on muscle damage after submaximal rowing ergometry in young rowing athletes
  1. Tez No: 816640
  2. Yazar: EMİNE ATICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ BANU AYÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Genç kürek sporcularında nar suyunun submaksimal kürek ergometresi sonrası kas hasarı enzim aktivitesine etkisi incelenmiştir. Akut zamanlama, ergojenik etkiler, tat, uyum, uygunluk ve nar'ın doğal bir bileşik olması nedeniyle atletik popülasyon için faydalı olabilir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 16 - 24 yaş aralığında 9 genç kürek sporcusu katılmıştır. Başlangıç ölçümleri alındıktan sonra çalışma öncesinde analiz ettirilen saf nar suyu içirilerek test ölçümleri alınmıştır. Katılımcıların kan örneklerinde Kreatin Kinaz (CK), Kreatin Kinaz-Miyokardiyal Band (CK-MB), Laktat Dehidrogenaz (LDH), Aspartat Aminotransferaz (AST), Alanin Aminotransferaz (ALT), Gamma Glutamil Transferaz (GGT), Kreatinin ve Alkalen Fosfataz (ALP) değerleri incelenmiştir. Veriler IBM SPSS 21.0 paket programında değerlendirilmiştir. Bulgular: Sporcuların yaş ortalaması 16.44±0.53 yıl; boy ortalaması 181.11±7.48 cm ve vücut ağırlığı ortalaması 78.59±11.66 kg, ortalama vücut yağ yüzdesi % 16.74±2.27; ortalama vücut yağ kütlesi 13.24±3.11 kg; ortalama yağsız vücut kütlesi ise 65.34±9.21 kg 'dır. Kalp atım hızı, sistolik ve diyastolik kan basıncı değişimlerinde anlamlı bir farklılık saptanmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The effect of pomegranate juice on the activity of muscle damage enzymes after submaximal rowing ergometer exercise has been investigated in young rowing athletes. Due to its acute timing, ergogenic effects, taste, adaptability, suitability, and being a natural compound, it can be beneficial for the athletic population Materials and Methods: The average age of the participants in the study was 16.44±0.53 years, with an average height of 181.11±7.48 cm and an average body weight of 78.59±11.66 kg. The average body fat percentage was 16.74±2.27%, with an average body fat mass of 13.24±3.11 kg and an average lean body mass of 65.34±9.21 kg. There were no statistically significant differences in heart rate, systolic and diastolic blood pressure changes (p>0.05).