Yoğun bakım ünitesinde çalışan hemşirelerin göz bakımına ilişkin mevcut bilgi ve uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of current knowledge and practices regarding eye care of nurses working in the intensive care unit
  1. Tez No: 816642
  2. Yazar: NESLİHAN YAĞMUR GİDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Yoğun bakım ünitelerinde genel olarak bilinç düzeyi düşük olan hastalara bakım verilmektedir. Bu tür hastaların oküler koruyucu mekanizmalarda bozukluk gelişmektedir ve bu durum göz komplikasyonlarının gelişmesine neden olmaktadır. Bu nedenle göz bakımı sağlama ve oftalmolojik problemleri saptama konusunda yoğun bakım hemşirelerinin yaklaşımı önem taşımaktadır. Bu çalışma yoğun bakım hemşirelerinin göz bakımı konusunda mevcut bilgi, tutum ve uygulamalarını değerlendirilmesi amacıyla Ekim - Aralık 2022 tarihleri arasında Adana ilinde bulunan üç kamu hastanesinin yoğun bakım ünitelerinde çalışmakta olan 207 hemşire ile yürütülmüş, tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Çalışmada Hemşire Tanıtıcı Bilgi Formu, Göz Bakımı Klinik Yeterlilik Ölçeği kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In intensive care units, care is given to patients with low level of consciousness in general. Such patients develop defect in ocular protective mechanisms and this leads to the development of eye complications. For this reason, the approach of intensive care nurses is important in providing eye care and detecting ophthalmological problems. This study is a descriptive study conducted with 207 nurses working in the intensive care units of three public hospitals in Adana between October and December 2022 in order to evaluate the current knowledge, attitudes and practices of intensive care nurses on eye care. Nurse Descriptive Information Form and Eye Care Clinical Competence Scale were used in the study.