Metabolik sağlıklı ve sağlıksız obezitelilerde kahverengi yağ doku ilişkili hormon düzeylerinin karşılaştırılması
The comparison of brown fat related hormones in metabolically healthy and unhealthy people with obesity
  1. Tez No: 816643
  2. Yazar: HACER HİCRAN MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET UZUNLULU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Metabolizma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bazı obeziteli bireyler, obeziteden kaynaklanan advers olaylardan korunabilmekte ve metabolik olarak sağlıklı kalabilmektedir. Kahverengi yağ dokusunun metabolizma üzerine olumlu etkilerinin olduğu bilinmektedir. Yapılan kahverengi yağ dokusu transplantasyon çalışmalarında, bu olumlu etkilerinin, bu dokudan salgılanan bazı batokinlerden kaynaklanabileceği düşünülmüştür. Çalışmamızın amacı, eşit miktarda ve dağılımda yağ dokusuna sahip, metabolik sağlıklı ve sağlıksız obeziteli bireyler arasında kahverengi yağ dokusundan salgılanan neuregulin 4, fibroblast büyüme faktörü 21 ve irisin düzeyleri arasında fark olup olmadığının araştırmaktır. GEREÇ ve YÖNTEMLER: Metabolik sendrom kriterlerinden bel çevresi artışı dışında herhangi bir metabolik sendrom kriterine sahip olmayan katılımcılar, metabolik sağlıklı obeziteli, bu kriterlerden herhangi birine sahip olanlar ise metabolik sağlıksız obeziteli olarak tanımlandı. Katılımcıların sosyodemografik özellikler, antropometrik ölçümleri ve laboratuar ölçümleri dosyalarından alındı. İrisin, fibroblast büyüme faktörü 21 ve neuregulin 4 ölçümü için kan alındı. BULGULAR: Metabolik sağlıklı ve sağlıksız obeziteli gruplar arasında yaş ve cinsiyet, vücut kütle indeksi, kilo, total vücut yağı, vücut kası, yağsız vücut kütlesi, sıvı kütlesi, kemik kütlesi, yağ ve kas dağılımı, bel ve kalça çevresi açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır. İki grup arasında irisin, neuregulin 4 ve fibroblast büyüme faktörü 21 düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır. İrisinin vücut kütle indeksi, yağ yüzdesi ve ekstremitelerdeki yağ kütlesi ile ters yönde anlamlı ilişkisi olduğu saptanmıştır. Katılımcılar metabolik fenotiplerine göre ayrı ayrı incelendiğinde, metabolik sağlıksız grupta irisin ile sol bacak yağ kütlesi arasında ters yönlü zayıf sağ ve sol kol yağ kütlesi arasında da ters yönlü zayıf ilişki olduğu gösterilmiştir. Metabolik sağlıklı grupta ise yağ yüzdesi ile irisin arasında ters ilişki görülmüştür. SONUÇ: Çalışmamızda metabolik sağlıklı ve sağlıksız obeziteli kişiler arasında irisin, FGF21 ve NRG4 düzeyleri arasında fark bulunamamıştır. Bu nedenle metabolik sağlık üzerine bu hormonların etkisi olmadığı düşünülebilir, fakat literatürde yapılan çalışmalar arasında farklılıkların olması, bu hormonlar ve metabolik sağlık arasındaki ilişkinin çok karmaşık olduğunu, başta genetik faktörler olmak üzere birçok faktörün bu ilişkide etkili olabileceğini düşündürmüştür.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Some obese individuals can be protected from adverse events arising from obesity and remain metabolically healthy. Brown adipose tissue, which has been shown to have positive effects on metabolism, is also one of the most popular research topics of recent times. In brown adipose tissue transplantation studies, it was thought that the positive effects of brown adipose tissue on metabolism may be due to some batokines secreted from this tissue. The aim of our study is to investigate whether there is a difference between the levels of neuregulin 4, fibroblast growth factor 21 and irisin secreted from brown adipose tissue between individuals with metabolically healthy and unhealthy obesity with equal amount and distribution of adipose tissue. MATERIAL and METHODS: Participants who did not have any metabolic syndrome criteria other than increase in waist circumference, which is one of the metabolic syndrome criteria, were defined as metabolic healthy obese, and those with any of these criteria were defined as metabolic unhealthy obesity. Sociodemographic characteristics, anthropometric measurements and laboratory measurements of the participants were recorded from their files. Blood was drawn for measurement of irisin, neuregulin 4, fibroblast growth factor 21. RESULTS: There was no statistically significant difference between metabolic healthy and unhealthy obesity groups in terms of age and gender, body mass index, weight, total body fat, body muscle, lean body mass, fluid mass, bone mass, fat and muscle distribution, waist and hip circumference. There was no statistically significant difference between the irisin, NRG4 and FGF21 levels between these two groups. It was determined that irisin had a significant inverse relationship with body mass index, fat percentage and fat mass in the extremities. When the participants were examined separately according to their metabolic phenotypes, it was shown that there was an inversely weak relationship between irisin and left leg fat mass in the metabolic unhealthy group and a weak inverse relationship between right and left arm fat mass. In the metabolically healthy group, an inverse relationship was observed between the percentage of fat and irisin. CONCLUSION: In our study, no difference was found between irisin, FGF21 and NRG4 levels between metabolically healthy and unhealthy obesity. For this reason, it can be thought that these hormones do not have an effect on metabolic health, but the differences between studies in the literature suggest that the relationship between these hormones and metabolic health is very complex, and that many factors, especially genetic factors, may be effective in this relationship.