Çocuk nefroloji pratiğinde rituksimab kullanımı ve pediatrik nefrologların yaklaşımlarını ölçmeye yönelik anket çalışması
Use of rituksimab in pediatric nephrology practice and survey study to measure the approach of pediatric nephrologists
  1. Tez No: 816666
  2. Yazar: AHMET ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVCAN AZİME BAKKALOĞLU EZGÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Rituksimab, CD20 pozitif B hücreli lenfositleri hedef alan monoklonal bir antikor olup, çocuk nefrolojide SSNS, SRNS, ANCA ilişkili vaskülit, SLE, AABR, PTLD gibi endikasyonlarda giderek artan oranlarda kullanılmaktadır. Optimum rituksimab pozolojisi, uzun dönem kullanım önerileri ve uzun süreli etkinliği tartışmalıdır. RTX tedavisi uygulanan hastalar, ciddi yan etki ve komplikasyon riskine sahiptir.Türkiye'de çalışan çocuk nefroloji hekimlerine (47 hekim) RTX kulanımı konusundaki yaklaşımlarını değerlendirmek amacıyla çevrimiçi bir anket yönlendirilerek çok merkezli, retrospektif bir kohort çalışması planlandı. Çalışmaya katılan 47 çocuk nefroloji hekimi genellikle (%74.5) 10 yıl üzeri tecrübeye sahipti. RTX tedavisini en sık SSNS, SRNS, AABR, SLE, ANCA ilişkili vaskülit endikasyonlarında kullandıkları rapor edildi. RTX‟in en sık (%74.5) olmak üzere kurtarma tedavisi olarak tercih edildiği anlaşıldı. RTX tedavisi vermeden önce rutin tetkiklere ek olarak hekimlerin %78.7‟sinin CD19 takibi yaptığı saptandı. Bağışıklama sorgulaması ve tüberküloz değerlendirmesi de sıklıkla yapılmaktaydı. RTX tedavisi sırasında allerjik yan etki ile karşılaştığını belirtenler %76.6 olmakla beraber, ciddi yan etkilerden anafilaksi ile karşılaştığını belirtenler nadir değildi (%25.5). Hekimlerin yaklaşık dörtte biri anafilaksi ile karşılaşmıştı ancak, kaç infüzyon içinde geliştiğini bilmiyoruz. Hekimler RTX verdikleri hastalarda genel olarak remisyon sürelerinin uzadığını belirtti (%83). Relaps olmaksızın remisyon süresini uzatmak için RTX kullanan hekimlerin hastalarında bazı yan etkilerin (sepsis, influenza, dispne) daha sık görüldüğü rapor edildi (sırasıyla p=0.01, p=0.04,p=0.03). Rituksimab, çocuk nefrolojide giderek artan bir kullanım alanına sahiptir.Yan etkileri azaltmak için özel infüzyon hızı önerileri ve tedavi öncesi hazırlıklar ile öncesi ve sonrası aşılama önerileri pediatrik nefrologlarca dikkatle değerlendirilmektedir. Aksine öneriler olmasına rağmen, çalışma sonuçlarımız CD19 takibi ve özellikle bazı endikasyonlarda rutin doz tekrarı yerine relaps durumunda kullanılmasının gerekliliğini desteklemiştir.
Özet (Çeviri)
Rituximab is a monoclonal antibody targeting CD20 positive B-cell lymphocytes and is increasingly used in pediatric nephrology in indications such as SSNS, SRNS, ANCA-associated vasculitis, SLE, AABR, PTLD. Data on the optimal rituximab posology, long-term use recommendations, and long-term efficacy are controversial. Patients treated with RTX are at risk of serious side effects and complications. A multicenter, retrospective cohort study was planned by circulating an online questionnaire to pediatric nephrologists (47 physicians) working in Turkey to evaluate their approach to RTX use. The 47 pediatric nephrologists participating in the study generally (74.5%) had more than 10 years of experience. It was reported that they used RTX treatment most frequently in the indications of SSNS, SRNS, AABR, SLE, and ANCA- associated vasculitis. It was reported that RTX was preferred most commonly (74,5%) as rescue treatment. It was determined that 78,7% of the physicians evaluated CD19 level in addition to routine tests before giving RTX treatment. Immunization history and tuberculosis evaluation were also frequently performed. While 76,6% of physicians stated that they encountered allergic side effects during RTX treatment, 25.5% encountered anaphylaxis, one of the serious side effects. Most physicians (83%) reported that the duration of remission was prolonged in patients given RTX. It was reported that some side effects (sepsis, influenza, dyspnea) were more common in the patients treated by the physicians who used RTX to prolong the period of remission without relapse compared to those using RTX with regular intervals (p=0,01, p=0,04, p=0,03, respectively). Rituximab has been increasingly used in pediatric nephrology. Special infusion rate recommendations and pre-treatment preparations and pre- and post-vaccination recommendations are carefully evaluated by pediatric nephrologists to reduce side effects. Although there are suggestions to the contrary, our study results supported the necessity of CD19 follow-up during RTX treatment and its use in relapse rather than routine dose repetition, especially in some indications.