Work-life balance study between generations and gender
Jenerasyonlar ve cinsiyet arası iş yaşam dengesi çalışması
  1. Tez No: 816701
  2. Yazar: GÖKSU ERKILINÇ
  3. Danışmanlar: DR. PINAR AKSEKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
İş aile dengesi son çalışmalarda popüler bir fenomendir. Hem dünyada ve hem de Türkiye'de birçok kişi bu konuda araştırmalar yapıp iş aile dengesini analiz etmiştir. Bu çalışmada iş aile dengesi jenerasyonel ve cinsiyet açısından kategorilenmiştir. Bu çalışma jenerasyonel ve cinsiyet olarak olarak 280 katılımcının anket cevaplarını karşılaştırır. Farklı jenerasyonlarda ve farklı cinsiyetlerde sonuç değişir. Bu çalışmada incelenen ilişkiler; standart mesai saatlerinden daha fazla çalışmanın cinsiyet ve jenerasyonal karşılaştırılması, çalışma aralıklarının jenerasyon Z ve jenerasyon X olarak karşılaştırılması, iş ve yaşam dengesi memnuniyetinin kuşaklar arası karşılaştırılmasıyla ilişkisi, iş aralıklarının iş yaşam dengesiyle uygunluğunun cinsiyet karşılaştırması, çalışırken okumanın cinsiyet ve kuşaksal ilişkisinin karşılaştırılması ve Covid 19'un iş aile dengesine etkisinin kuşaklar ve cinsiyet karşılaştırılmasıdır. Anket cevapları Ki-kare testi ile analiz edildi. 5 hipotez kabul edildi ve ilişkiler anlamlı bulundu, 3 hipotez ise , anlamlı bulunmadığı için reddedildi. Veriler, erkeklerin standart çalışma saatlerinden daha uzun saatler çalıştığını gösteriyor. Mevcut çalışma düzeninin farklı nesiller arasındaki karşılaştırması analiz edildi ve test sonucu bunun önemli olduğunu gösteriyor. İş-yaşam dengesinden memnuniyet söz konusu olduğunda sonuç anlamlı bir ilişkiyi işaret eder. İki kuşak karşılaştırılırken X kuşağının memnuniyeti Z kuşağının memnuniyetinden daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca standart mesai saatlerinden fazla çalışma ile nesiller arasındaki karşılaştırma analiz edilmiş ve anlamlı bir ilişki olmadığı ortaya çıkmıştır. Çalışma düzenlemelerinin kişisel yaşam ile aile sorumlulukları ile uygunluğu arasındaki ilişkinin cinsiyete göre incelenmesi anlamlı bir ilişki olmadığını ortaya koymuştur. Çalışırken okuma ile cinsiyet arasındaki ilişkinin analizi, anlamlı bir ilişki olmadığını göstermektedir. Covid 19'un jenerasyonlar arasında iş yaşam dengesi etkisini karşılaştıran analizde anlamlı bir ilişki bulundu. Son olarak, son 2 yılda çalışırken okumak ile jenerasyonlar arasında anlamlı bir ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
Recent research has shown that work-life balance is a common phenomenon. Many people do studies to examine topics related to work-life balance in Turkey and around the world. Work-life balance is categorized in this study in terms of generations and gender dimensions. It compares the 280 survey participants' gender and generational differences. Results change throughout generations as well as between genders. In this study, gender and generational comparisons of working longer hours are examined, as well as comparisons of working arrangements to Generation Z and Generation X, satisfaction with work-life balance and its relationships between generations, the availability of working arrangements in terms of work-life balance compared to gender, and the relationship between working and studying at the same time. By comparing survey responses using Chi-square analysis, five hypotheses are accepted and determined to be statistically correlated, while three are rejected as being non-correlated. The data shows that men are working longer hours than the standard office hours. The comparison of the current working arrangement between different generations was analyzed and the test result shows it is significant. When it comes to satisfaction with work-life balance the result indicates a significant relationship. When comparing the two generations Generation X's satisfaction was found higher than the satisfaction of Generation Z. Also, a comparison between working more than standard office hours and generations was analyzed and it is indicated there was no significant relationship. Examining the relationship between personal life and family responsibilities and appropriateness of work arrangements by gender revealed that there was no significant relationship. The analysis of the relationship between working while studying and gender shows there is no significant relationship. The analysis comparing the impact of Covid 19 on work-life balance between the generations found a significant relationship. Finally, a significant relationship exists between working while studying in the last 2 years and generations.