Beliren yetişkinlikte narsisizm, algılanan ebevenylik biçimleri ve sosyal medyanın kendini nesneleştirme üzerindeki etkisi
The effect of narcism, perceived parenting styles and social media on self objectification among emerging adulthood
  1. Tez No: 816700
  2. Yazar: DAMLA AKPINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKERİYA DENİZ AKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu araştırmada, beliren yetişkinlik dönemindeki bireylerin kendini nesneleştirme düzeyleri üzerinde algılanan ebeveynlik biçimleri, narsisizm ve sosyal medya kullanım özelliklerinin etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma 18-25 yaş aralığındaki 442 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında veriler Nesneleştirilmiş Beden Bilinci Ölçeği, Young Ebeveynlik Ölçeği, Aşırı Duyarlı Narsisizm Ölçeği ve Narsistik Kişilik Envanteri (NKE-16) aracılığıyla çevrimiçi ve yüz yüze olarak toplanmıştır. Araştırma kapsamında değişkenler arasındaki ilişkinin doğası çoklu doğrusal hiyerarşik regresyon analizi ve tek yönlü varyans analizi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the effects of perceived parenting styles, narcissism and social media usage characteristics on the self-objectification levels of individuals in emerging adulthood. The sample of this study was consisted of 442 individuals between the age of 18-25. Sociodemographic Information Form, The Objectified Body Consciousness Scale, Young Parenting Inventory, Narcissistic Personality Inventory (NPI-16), Hypersensitive Narcissism Scale were given to all participants online or face-to-face. Data were analyzed with multiple linear hierarchical regression analysis and one-way analysis of variance. The effects of perceived parenting styles, grandiose and vulnerable narcissism on body surveillance, body shame and control belief subdimensions of self-objectification were analyzed seperately with multiple linear hierarchical regression analyses.