Diz osteoartritli bireylerde denge, fiziksel performans, eklem hareket açıklığı ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of balance, physical performance, joint range of motion, and quality of life in individuals with knee osteoarthritis
  1. Tez No: 816711
  2. Yazar: MUHLİS YİĞİTCAN DAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Osteoartrit (OA) dünyada en çok görülen artrit çeşidi olup diz eklemi OA'da semptomatik olarak en sık etkilenen eklemdir. Özellikle yük taşıyan eklemlerde seyreden kıkırdak yıkımı, osteofit oluşumu ve subkondral skleroz ile karakterize noninflamatuvar kronik dejeneratif bir hastalıktır. Çalışmanın amacı erken ve ileri seviye diz OA'lı hastaların denge, fiziksel performans, ağrı, eklem hareket açıklığı ve yaşam kalitesi parametrelerinin incelenmesi, birbirleriyle ilişkisi ve gruplar arası farkların karşılaştırılmasıdır. Araştırmanın örneklemi Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Polikliniği'ne başvuran, Amerikan Romotoji Derneği (“American College of Rheumatology”– ACR) kriterleri içerisinde Kellgren Lawrence radyolojik evrelendirilmesine göre diz osteoartriti tanısı alan erken (evre 1-2) ve ileri seviye (evre 3-4) olmak üzere 2 gruba ayrılan 40-65 yaş aralığındaki toplam 128 hastadan oluşturuldu. Çalışmada katılımcıların fiziksel özelliklerini ve sosyodemografik bilgilerini sorgulamak için hasta değerlendirme anketi, eklem hareket açıklığı (EHA) için gonyometrik ölçüm, ağrının değerlendirilmesinde Görsel Analog Skalası (“Visual Analog Skala”– VAS), fiziksel fonksiyonlarını değerlendirmek için Western Ontario ve McMaster Üniversitesi Osteoartrit İndeksi (WOMAC), yaşam kalitesini değerlendirmek için Kısa Form 36 (“Short Form 36”– SF36), dengeyi statik ve dinamik değerlendirmek için de Kinestetik Beceri Eğitim Cihazı 3000 (“Kinestetik Abilty Trainer”– KAT3000) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Osteoarthritis (OA) is the most common type of arthritis in the world and the knee joint is the most commonly affected joint symptomatically in OA. It is a non-inflammatory chronic degenerative disease characterized by cartilage destruction, osteophyte formation and subchondral sclerosis, especially in load-bearing joints. This study was conducted to examine the balance, physical performance, pain, range of motion and quality of life parameters of patients with early and advanced knee OA, their relationship with each other and comparison of the differences between the groups. 128 patients aged between 40-65 who applied to Baskent University Ankara Hospital Physical Therapy and Rehabilitation Polyclinic and were diagnosed with knee osteoarthritis according to Kellgren Lawrence radiological staging within the American College of Rheumatology criteria was formed and divided into 2 groups as early (stage 1-2) and advanced (stage 3-4). In the study, patient evaluation questionnaire was used to investigate the physical characteristics and sociodemographic information of the participants, goniometric measurement was used for joint range of motion (ROM), Visual Analogue Scale (VAS) was used to evaluate pain, Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC) was used to evaluate physical functions to evaluate quality of life Short Form 36 (SF-36) and Kinesthetic Ability Trainer (KAT 3000) device were used to evaluate balance statically and dynamically.