Total diz replasmanı sonrası uygulanan rehabilitasyon programının fonksiyonellik ve denge üzerine etkileri
The effects of rehabilitation program after total knee replacement on balance and functionality
- Tez No: 370050
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK YELDAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZETAkbaba YA. Total diz replasmanı sonrası uygulanan rehabilitasyon programının fonksiyonellik ve denge üzerine etkileri. İstanbul Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Programı. Doktora Tezi. İstanbul. 2012Çalışmamızın amacı bilateral TDR uygulanan Osteoartritli (OA) hastalarda rehabilitasyon programının fonksiyonellik, denge ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini değerlendirmek ve sonuçları sağlıklı bireylerle karşılaştırmaktı. Bu amaçla çalışmaya aynı kriterlere sahip bilateral TDR uygulananacak OA'li kişilerden oluşan 2 çalışma grubu ve sağlıklı kişilerden oluşan 1 kontrol grubunu dahil ettik. Değerlendirmeler preoperatif ve postoperatif 1. ve 2. ayda yapıldı. Grup 1'e 1 ay süre ile fizyoterapist gözetiminin yoğun olduğu egzersiz programı uygulanırken, Grup 2'ye ev egzersiz programı verilerek 15 günde bir fizyoterapist kontrolüne çağrıldılar ve her hafta telefon ile aranarak kontrol edildiler. Grup 3 ise kontrol grubu olarak sağlıklı bireylerden oluşturuldu. Çalışmamızda ağrı görsel analog skala (GAS) ile, fonksiyonellik WOMAC (Western Ontario ve McMaster Üniversiteleri) indeksi ile, eklem hareket açıklığı gonyometrik ölçümle, kas gücü manuel kas testiyle, dinamik denge Timed Up&Go (TUG) testiyle ve merdiven çıkma testiyle (SCT), statik denge tek ayak üstünde durma süresi, yürüme kadans ile değerlendirildi.Hem 1. hem de 2.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAkbaba YA. The effects of rehabilitation program after total knee replacement on balance and functionality. Istanbul University, Institute of Health Science, Faculty of Health Sciences, Division of Physiotherapy and Rehabilitation, Physiotherapy and Rehabilitation Program. PhD Thesis. İstanbul. 2012.The purpose of the study was to evaluate the effects of the rehabilitation program after bilateral total knee replacement on balance and functionality in patients with osteoarthritis and to compare the results with the healthy individuals. We have included 2 exercise groups and a control group of healthy individuals. Preoperative and postoperative evaluations were made at first and second month. Group 1 applied exercise program under the supervision of the physiotherapist for a period of 1 month. Group 2 performed exercise program under the control of physiotherapist twice monthly and were checked every week by telephone interview. In our study, pain with Visual Analogue Scale (VAS), functionality with WOMAC (Western Ontario McMaster Universities) index, range of motion (ROM) with goniometry, muscle strength with manuel muscle testing, the dynamic balance with Timed Up&Go (TUG) and Stair Climbing Test (SCT), static balance with single leg stance test, walking cadence were assessed.The measurement of muscle strength at the first and second months.