Organizational citizenship behavior and counterproductive work behavior: Cross-cultural comparisons between Turkey and the netherlands
Örgütsel vatandaşlık ve iş karşıtı geliştiren davranışlar: Türkiye ve Hollanda arasında kültürler arası karşılatırmalar
- Tez No: 816719
- Danışmanlar: PROF. DR. MARİSE BORN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erasmus Universiteit Rotterdam
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal ve Beşeri Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu tez yapılan dört görgül araştırma ile örgütsel vatandaşlık ve iş karşıtı geliştirlen davrnışların yordayıcıları araştırmaktadır.Örgüt vatandaşlık davranışını belirleyen faktörler 1) kişilerin düny ail eilgili genel inançları 2) süpervisör ile oluşturan ilişkisek kimlik 3) bireycilik ve toplulukçuluk ile ilgili değerler ve liderlik türledir ( babacan ve yetki verici lider). İş karşıtı davranışı belirleyen faktörler ise utanç ve suçluluk duygularıdır.
Özet (Çeviri)
The current dissertation presents empirical studies that aim to investigate determinants facilitating organizational citizenship Behavior (OCB) and factors related to counterproductive work Behavior (CWB) across Turkey and the Netherlands. The followings determinants of OCB were distinguished 1)general beliefs about the world, 2) relational identification with the supervisor 3) values of individualism and collectivism, and 4) leadership styles (i.e., paternalistic versus empowering leadership). The factors related to CWB comprised feelings of shame and guilt.