Reza Shah's 27-day official visit to Turkey and the opera Özsoy for the honour of Reza Shah
Rıza Şah'ın 27 günlük Türkiye ziyareti ve Rıza Şah onuruna özsoy operası
- Tez No: 816718
- Danışmanlar: PROF. DR. GABRIELLE VAN DEN BERG
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Universiteit Leiden
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Fars Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez, Rıza Şah Pehlevi'nin Türkiye'ye yaptığı 27 günlük ilk resmi resmi ziyaretin analizidir. Çalışma boyunca bu ziyaretin nasıl gerçekleştiği, medyanın bu görüşmeyi nasıl yansıttığı gösterilmeye çalışıldı. Bu ziyareti incelerken özellikle Atatürk için önem taşıdığına inandığımız Özsoy operasının inceleme ve analizi yapılmaya çalışılmıştır. Türkiye ile İran'ın kardeşliği ve dostluğu mesajı, Özsoy operasıyla Rıza Şah'a verilmeye çalışıldığına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is an analysis of Reza Shah Pahlavi's 27 day first official state visit to Turkey. Throughout the study, I try to show how this visit took place, also how media reflected this meeting. While analysing this visit I try to examine and pay close attention to opera 'Özsoy' since I believe that it had an importance especially for Ataturk. I will refer to the message which was the brotherhood and friendship of Turkey and Iran. As for me that message was trying to given to Reza Shah with opera Özsoy.