KOÜ Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi 6. sınıf öğrencilerinin çocuğun fiziksel istismarı konusundaki bilgi ve farkındalık düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge and awareness levels of children's physical abuse of 6th grade students of KOÜ Faculty of Medicine Research and application hospital
- Tez No: 816724
- Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAR ÇOLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Giriş ve Amaç: Çocukluk kavramının tarih içinde toplumun inançlarına, ekonomilerine ve kültürlerine göre değişen bir kavram olarak yer aldığı bilinmektedir. Çocuk Hakları Sözleşmesi 1. Maddesi'ne göre daha erken yaşta reşit olma durumu hariç, on sekiz yaşına kadar her insan çocuk sayılır. Dünya Sağlık Örgütü çocuğun sağlığını, fiziksel gelişimini olumsuz yönde etkileyen, bir yetişkin, toplum veya ülkesi tarafından bilerek veya bilmeyerek yapılan davranışları çocuk istismarı olarak değerlendirmektedir. Çocuk istismarı; fiziksel istismar, cinsel istismar, duygusal istismar ve ihmal olarak 4 temel grupta incelenmektedir. Fiziksel istismar ise en geniş tanımı ile“Çocuğun kaza dışı yaralanması”şeklinde tanımlanır. Çocuğun fiziksel istismarından şüphe edilmesi ve istismarın tanınması zor olsa da çocuk açısından gelecek yaşamının şekillendirilmesinde ve karakterinin gelişiminde ne kadar etkili olacağı göz önüne alındığında istismarın akla getirilmesinin önemi aşikardır. Bu açıdan özellikle hekimlerin çocuk istismarının risk faktörleri, belirtileri ve muayene bulguları konusunda yeterli düzeyde bilgi sahibi olmaları önemlidir. Çalışmamızda intern hekimlerin çocuğun fiziksel istismarının belirti ve risklerini tanıma durumu, bu konudaki bilgi düzeylerinin ve farkındalıklarının belirlenmesi, istismar şüphesi, tanı konması ve sonrasındaki adli bildirim sürecine yaklaşımları, bakım ve tedbir kararları konusunda çekincelerinin belirlenmesi, uygulanan eğitim programının gözden geçirilmesi, bu konuda ihtiyaç duyulabilecek eğitim programlarının düzenlenmesine katkıda bulunmak ve daha önce yapılan araştırmalarla karşılaştırılarak hekimlerin bilgi ve yaklaşımlarındaki değişikliklerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Şubat 2023- Nisan 2023 tarihleri arasında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 142 intern hekimin katılımı ile gerçekleştirilmiş olup tanımlayıcı tipte kesitsel anket çalışmasıdır. Çalışmada katılan intern hekimlere 14 sorudan oluşantanıtıcı bilgi ve farkındalık formu ile 40 sorudan oluşan bilgi ölçme formu uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: It is known that the concept of childhood takes place in history as a concept that changes according to the beliefs, economies and cultures of the society. According to Article 1 of the Convention on the Rights of the Child, every person up to the age of eighteen is considered a child, with the exception of the earlier age of majority. The World Health Organization considers the behavior of an adult, society or country, intentionally or unintentionally, as child abuse, which adversely affects the health and physical development of the child. child abuse; It is examined in 4 main groups as physical abuse, sexual abuse, emotional abuse and neglect. Physical abuse, on the other hand, is defined as“non-accidental injury of a child”with its broadest definition. Although it is difficult to suspect the child's physical abuse and to recognize the abuse, the importance of bringing abuse to mind is obvious considering how effective it will be in shaping the future life of the child and in the development of his character. In this respect, it is important that physicians have sufficient knowledge about the risk factors, symptoms and examination findings of child abuse. In our study, intern physicians' recognition of the symptoms and risks of child physical abuse, determination of their level of knowledge and awareness on this subject, their approach to the suspicion of abuse, diagnosis and subsequent forensic reporting process, determination of their reservations about care and precautionary decisions, review of the training program applied, It is aimed to contribute to the regulation of education programs and to determine the changes in the knowledge and approaches of physicians by comparing them with previous studies. Materials and Methods: Our study was carried out with the participation of 142 intern physicians at Kocaeli University Faculty of Medicine between February 2023 and April 2023 and is a descriptive cross-sectional survey study. An introductory information and awareness form consisting of 14 questions and a knowledge measurement form consisting of 40 questions were applied to the intern physicians participating in the study. The research questionnaire was created on Google forms and shared with intern physicians and class representatives with the help of Whatsapp and e-mail groups and delivered to the participants.