Yüksek seviye anal fistül tanısı olan hastalarda lazer ablasyon (laft) ile invaziv cerrahi yöntemlerin postoperatif iyileşme, nüks ve fekal inkontinans açısından karşılaştırılması
  1. Tez No: 816727
  2. Yazar: DİLA ÖNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET OKTAY YİRMİBEŞOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Klasik invaziv cerrahi (fistülotomi, fistülektomi) sonrası nüks ve anal inkontinans oranlarının yüksek, iyileşme süresinin uzun olması gibi nedenler ile günümüzde anal fistül tedavisi için yeni yöntem arayışları devam etmektedir. Perianal fistülün cerrahi tedavisinde amaç fekal inkontinans vb. komplikasyonlara neden olmadan fistülü ortadan kaldırmak ve sonrasında nüks gelişmesini en aza indirmektir. Hem fekal inkontinans hem de postoperatif nüks hastanın yaşam kalitesini bozan durumlardır. Lazer ablasyon fistül tedavisi (LAFT) günümüzde anal fistül tedavisinde kullanılan yeni noninvaziv cerrahi yöntemlerden biridir. LAFT , bir diyot lazer kaynağına bağlanan çok ince radyal fiber prob dairesel şekilde yayılan lazer enerjisini kullanır. Fistül traktı içine uygulanır. Fistül yolunun koagülasyonla kapanmasını fibrozisle iyileşmesini sağlayan bir yöntemdir. Yöntem : Ocak 2020-Ocak 2022 tarihleri arasında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Kliniğinde anal fistül tanısı ile fistülotomi+/fistülektomi yapılan 76 anal fistül hastası ve fistülotomi ve fistülektomi ile LAFT yapılan 37 anal fistül hastası olmak üzere toplam 113 hasta retrospektif olarak araştırıldı. Her iki gruptaki tüm hastalara iç fistül ağzına mukoza primer tamiri uygulanmıştır. Hastaların fistül tiplerinin belirlenmesinde, preopratif MR Fistülografi sonuçları, muayene ve ameliyat bulguları ve Park's sınıflaması kullanıldı. Hastaların %35,4'ünde intersfinkterik, %29,2'sinde transsfinkterik , %17,7'sinde ekstrasfinkterik , %8'inde suprasfinkterik fistül vardı. Hastaların %26,5'i kadın, %73,5'i erkekti. LAFT uygulanan hasta grubunun postoperatif takip süresi 20,7 ay, fistülotomi veya fistülektomi yapılan hastaların postoperatif takip süresi 19,6 aydı. Bulgular : Opere edilen hastaların hiçbirinde intraoperatif komplikasyon olmadı. Fistülotomi+/fistülektomi yapılan 76 anal fistül hastasının 72'sinde tam iyileşme , 4'ünde ise nüks saptandı. Fistülotomi/fistülektomi + LAFT yapılan 37 anal fistül hastasının 27'sinde tam iyileşme, 10'unda ise nüks geliştiği görüldü. Cleveland Klinik İnkontinans Skoru (CCIS) kullanılarak sadece fistülotomi/fistülektomi uygulanan hastaların sonuçları değerlendirildiğinde, mükemmel ve iyi kontinans oranı % 83 iken, orta, ciddi veya komplet inkontinans oranı %13 olarak bulundu. Fistülotomi/fistülektomi+LAFT uygulanan hastalarda ise mükemmel ve iyi kontinans oranı %100 bulundu, orta, ciddi veya komplet inkontinans ise saptanmadı. iii Hastane yatış süresi açısından her iki hasta grubunda anlamlı farklılık görülmedi (ortalama 1 gün). Sosyal hayata geri dönme süreleri karşılaştırıldığında fistülektomi/+fistülotomi yapılan hastaların ortalama 21,2 günde sosyal hayata dönebildiği, fistülotomi/fistülektomi + LAFT uygulanan hastaların ise ortalama 6,5 günde sosyal hayata geri döndüğü bulundu. Yara iyileşmesi açısından fistülotomi/fistülektomi+LAFT grubunda 10,2 günde tam iyileşme gözlenirken, sadece fistülotomi/fistülektomi yapılan hasta grubunda tam iyileşme için geçen sürenin ortalama 37,4 gün olduğu görüldü. Sonuç : Günümüze gelene dek, anal fistül cerrahisinde kullanılan geleneksel ve invaziv cerrahi yöntemlerin yüksek cerrahi komplikasyon riski içermesi ve iyileşme süresinin uzun olması, postoperatif ağrının şiddeti nedenleriyle, yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilmesine sebep olmuştur. LAFT anal fistül cerrahi tedavisinde bu beklentileri karşılaması amacıyla kullanılmaya başlanmış yeni ve noninvaziv bir tedavi yöntemidir. LAFT uygulanması sonrası geleneksel invaziv cerrahi yöntemlere oranla daha yüksek nüks görülse de , anal inkontinans riskinin çok düşük olması, postoperatif erken sosyal hayata geri dönmeyi sağlaması ve yara yeri iyileşme süresinin diğer klasik cerrahi yöntemlere göre daha kısa olması nedeniyle perianal fistül tedavisinde tercih edilebilir bir tedavi yöntemidir. Anahtar Kelimeler : Anal fistül , LAFT, Lazer ablasyon fistül tedavisi
Özet (Çeviri)
Purpose: The search for new methods for the treatment of anal fistula continues due to reasons such as high recurrence and anal incontinence rates and long recovery time after classical invasive surgery (fistulotomy, fistulectomy). The aim of surgical treatment of perianal fistula is fecal incontinence etc. The aim is to eliminate the fistula without causing complications and to minimize the development of recurrence afterwards. Both fecal incontinence and postoperative recurrence are conditions that impair the patient's quality of life. Laser ablation fistula treatment (LAFT) is one of the new noninvasive surgical methods used in anal fistula treatment today. LAFT uses circularly radiating laser energy from a very thin radial fiber probe coupled to a diode laser source. It is applied into the fistula tract. It is a method that provides the closure of the fistula tract with coagulation and healing with fibrosis. Methods: A total of 113 patients, including 76 patients with anal fistula who underwent fistulotomy+/fistulectomy with the diagnosis of anal fistula, and 37 patients with anal fistula who underwent LAFT with fistulotomy and fistulectomy, between January 2020 and January 2022, in Kocaeli University Faculty of Medicine, Department of General Surgery, were retrospectively studied. All patients in both groups underwent primary repair of the mucosa to the inner fistula mouth. Preoperative MR Fistulography results, examination and surgery findings, and Park's classification were used to determine the fistula types of the patients. 35.4% of the patients had intersphincteric, 29.2% transsphincteric, 17.7% extrasphincteric, 8% suprasphincteric fistulas. 26.5% of the patients were female and 73.5% were male. The postoperative follow-up period of the patient group who underwent LAFT was 20.7 months, and the postoperative follow-up period of the patients who underwent fistulotomy or fistulectomy was 19.6 months. Results: There were no intraoperative complications in any of the operated patients. Complete recovery was found in 72 of 76 patients with anal fistula who underwent fistulotomy+/fistulectomy, and recurrence was found in 4 of them. Of 37 patients with anal fistula who underwent fistulotomy/fistulectomy + LAFT, 27 had complete recovery and 10 had recurrence. When the results of patients who had only fistulotomy/fistulectomy were evaluated using the Cleveland Clinical Incontinence Score (CCIS), the rate of excellent and good continence v was 83%, while the rate of moderate, severe or complete incontinence was 13%. In patients who underwent fistulotomy/fistulectomy+LAFT, excellent and good continence rate was found to be 100%, but moderate, severe or complete incontinence was not detected. There was no significant difference between the two patient groups in terms of length of hospital stay (mean 1 day). When the time to return to social life was compared, it was found that patients who underwent fistulectomy/+fistulotomy could return to social life in an average of 21.2 days, while patients who underwent fistulotomy/fistulectomy + LAFT returned to social life in an average of 6.5 days. In terms of wound healing, complete healing was observed in 10.2 days in the fistulotomy/fistulectomy+LAFT group, while the mean time for complete healing was 37.4 days in the fistulotomy/fistulectomy patient group. Conclusion : Until today, traditional and invasive surgical methods used in anal fistula surgery have a high risk of surgical complications and a long recovery period, which has led to the development of new treatment methods due to the severity of postoperative pain. LAFT is a new and noninvasive treatment method that has been used in the surgical treatment of anal fistula to meet these expectations. Although there is a higher rate of recurrence after LAFT compared to traditional invasive surgical methods, it is a preferable treatment method in the treatment of perianal fistula because the risk of anal incontinence is very low, it provides early postoperative return to social life and the wound healing time is shorter than other classical surgical methods. . Keywords : Anal fistula , LAFT, Laser ablation fistula treatment