Yüksek seviye lomber disk hernilerinde uygulanan mikrodiskektomi tedavisinin başarısını etkileyen faktörler
The factors that effect to surgical results of microdiscectomy in upper lumbar disc herniations
  1. Tez No: 541891
  2. Yazar: İSMAİL YÜCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
YÜKSEK SEVİYE LOMBER DİSK HERNİLERİNDE UYGULANAN MİKRODİSKEKTOMİ TEDAVİSİNİN BAŞARISINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER Çalışmamızda amacımız; lomber disk pratiğimizde daha az karşımıza çıkmakta olan üst seviye Lomber HNP cerrahi tedavi yöntemlerinden olan mikrodiskektomi tedavisinin başarısını etkileyen faktörleri ortaya koymaktır. Bu çalışmaya Ocak 2008 ile Aralık 2012 tarihleri arasında Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniğinde yüksek seviye lomber disk hernisi tanısı ile opere edilen 263 vaka dahil edilmiştir. Çalışmamıza mikrodiskektominin yanı sıra herhangi bir yöntem ile stabilizasyon, birden fazla seviyeye cerrahi tedavi uygulanan, beraberinde stenoz cerrahisi uygulanan vakalar dahil edilmemiştir. Cerrahi teknik olarak mikrodiskektomi yöntemi kullanılmıştır. Olguların yaş aralığı 26 y. ile 68 y. (ortalama 50.8) arasındadır. Olgular ameliyattan üç ay sonra poliklinik kontrolü ile değerlendirilmiş ve sonuçlar prospektif olarak incelenerek sunulmuştur.Olguların operasyon oncesi ve operasyonda 3 ay sonrası Oswestry Ağrı Skalası ve Vizual Analog Skalası bulgularının değerlendirilmesinde SPSS 15,0 (Statistical Package for Social Sciences) for Windows programı kullanıldı. İstatistiksel incelemede; vakaların cinsiyeti, ameliyat tarafı, lomber HNP seviyesi, ameliyat öncesi şikayet süresi, ameliyat öncesi ağrı şikayetinin düzeyi ve ameliyat öncesi vakaların klinik durumu-nörolojik defisiti değerlendirildi. Paired Samples Test (Eşleştirilmiş Örneklem T Testi) ve Wilcoxon Signed Rank testleri (İlişkili Örneklem İki Yönlü Varyans Analizi) lomber disk vakalarının verilerinin değerlendirilmesinde ayrı ayrı uygulandı. Hipotezler cifte yönlü olup, p≤0.05 ise anlamlı sonuc olarak kabul edildi. İstatistiksel olarak elde ettiğimiz veriler yüksek seviye disk hernilerine uygulanan mikrodiskektomi tedavisinin başarısına vaka cinsiyetinin, ameliyat tarafının etkinliğinin olmadığını; şikayetlerin başlama süresinin uzun olmasının, ameliyat öncesi varolan nörolojik defisitin ileri düzeyde ve ameliyat öncesi ağrı şikayetinin yüksek olmasının olumsuz etkilediğini belirlemiştir.
Özet (Çeviri)
THE FACTORS THAT EFFECT TO SURGICAL RESULTS OF MICRODISCECTOMY IN UPPER LUMBAR DISC HERNIATIONS The aim of our study is to evaluate the effective factors for the surgical results of the microdiscectomy which is one of the surgical procedures for the upper lumbar disc herniations that we encounter less in our lumbar disc practice. 263 cases operated due to upper lumbar disc herniation in Neurosurgery Department of Şişli Hamidiye Etfal Education and Research Hospital between January 2008 and December 2012 were included in this study. Cases involving stabilization, other methods of discectomy, surgical treatment on multiple spinal levels, and additionally spinal stenosis surgery were excluded from our study. The performed surgical treatment method was microdiscectomy. The patients are between the ages of 26 and 68 years (mean age 50.8). They were evaluated 3 months after their surgery under polyclinic control and the results were prospectively examined. SPSS 15,0 (Statistical Package for Social Sciences) for Windows Software was used for the comparison of pre- and postoperative Oswestry Disability Index and Visual Analogue Scale scores of the patients. The statistical analysis included the assessment of the following data: patient's gender, surgery side, level of lumbar disc herniation, duration of symptoms preoperatively, and preoperative clinical status/neurological deficit. Paired Samples T-Test and Wilcoxon Signed Rank Test were separately applied for the evaluation of the data from the lumbar disc cases. A two-tailed hypothesis test was implemented and p≤0.05 was deemed statistically significant. Our statistical findings showed that the success of microdiscectomy performed in upper lumbar disc hernia was not influenced by gender or side of the surgery. However, long duration of symptoms, preoperatively neurological deficit, and preoperatively level of pain were found to have a negative effect on the outcomes.