Atmosferik oksidasyon mekanizmasındaki seçili reaksiyonların kinetik süreçlerinin modellenmesi ve hesaplamalı kimya yöntemleriyle incelenmesi
Selected reactions in atmospheric oxidation mechanism modeling of kinetic processes and investigation by computational chemistry methods
  1. Tez No: 816728
  2. Yazar: DAMLA ATAKENT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER YAVAŞ, DR. AŞAN BACAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
İklim değişikliği, sera etkisi, hava kirliliği gibi karmaşık mekanizmaların temelinde atmosferik reaksiyonlar önemli bir rol oynamaktadır. Bu mekanizmalardan biri dünya atmosferinin oksidasyon mekanizmasıdır. Atmosferin oksidasyon mekanizması, bir kimyasal türün oksijen içeren bir bileşik ile reaksiyonunu içerir. Hidroksiller (OH ve HO2) ve azot oksitler (NO, NO2) gibi katalitik döngülerin de katıldığı, ozonun kaybedildiği ve yeniden üretildiği Chapman döngüsü oksidasyon mekanizmasının en önemli döngüsüdür. Bu mekanizmadaki reaksiyonlar günümüze dek farklı deneysel tekniklerle ve teorik model çalışmaları ile çözümlenmeye çalışılmıştır. Deneysel çalışmalarla belirlenen bu reaksiyonların reaksiyon hız sabitleri, deneysel süreçlerin sebep olduğu belirsizlikleri içermektedir. Bu belirsizlikleri düzeltebilmek için hız sabitlerinin teorik model çalışmaları ile desteklenmesi gerekmektedir. Bu çalışma kapsamında Atmosferimizin oksidasyon mekanizmasında yer alan gaz fazı reaksiyonları TARLA AECL'de bulunan FT-CIMS ile deneysel olarak gerçekleştirilmeden önce, Tıpalı Akış Reaktörü (PFR) modeli seçilerek CHEMKIN Pro ile modellenmiştir. Bunlara ek olarak, Gaussian 16 ve ChemRate yazılımları ile reaksiyonların kinetik süreçleri modellenmiştir.
Özet (Çeviri)
Atmospheric reactions play a significant role in the basis of complex mechanisms such as climate change, greenhouse effect and air pollution. One of these mechanisms is the oxidation mechanism of the earth's atmosphere. The oxidation mechanism of the atmosphere involves the reaction of a chemical species with an oxygen-containing compound. The Chapman cycle is the most important cycle of the oxidation mechanism, in which catalytic cycles such as hydroxyls (OH and HO2) and nitrogen oxides (NO, NO2) are also involved, and ozone is lost and regenerated. The reactions in this mechanism have been tried to be solved with different experimental techniques and theoretical model studies until today. The reaction rate constants of these reactions, which are determined by experimental studies, include the uncertainties caused by the experimental processes. To correct these uncertainties, rate constants need to be supported by theoretical model studies. In this study, before the gas phase reactions in the oxidation mechanism of our atmosphere were carried out experimentally with FT-CIMS in TARLA AECL, the Plugged Flow Reactor (PFR) model was selected and modeled with CHEMKIN Pro. In addition to these, the kinetic processes of the reactions were modeled with Gaussian 16 and ChemRate software.