Blue-green infrastructure Ankara Batikent example
Mavi ve yeşil altyapı Ankara Batıkent örneği
- Tez No: 816731
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
İklim değişikliğinin zorluklarıyla karşı karşıya olan kentsel alanlar için, kentsel peyzaj tasarımında hidrolojik fonksiyonları ve bitki örtüsü sistemlerini birleştiren mavi-yeşil altyapılar uygun ve sürdürülebilir bir çözümdür. Kentsel ekosistemleri güçlendiren bir uygulama olan mavi yeşil altyapı, dünyada farklı örnekleriyle her geçen gün yaygınlaşmaktadır. Bununla birlikte, Türkiye'de mavi ve yeşil altyapı konusunda çok fazla çalışma bulunmamaktadır. Çalışma alanı olarak belirlenen Batıkent'te de açık yeşil alanlar ve su yüzeyleri ile ilgili bir çalışma yapılmamıştır. Bu çalışmada Türkiye'de Ankara ili Yenimahalle ilçesine bağlı Batıkent bölgesi sınırları içerisinde mavi-yeşil altyapı sistem kurulumu incelenmiştir. Bu kapsamda açık yeşil alanlar ve su yüzeyleri yerinde incelenmiş, imar planları ve hazır planları alınmış, sorumlu belediye ve büyükşehir belediyesi ile sözlü görüşmeler sağlanmıştır. Veriler Google Earth, Netcad, Yenimahalle belediyesi imar uygulaması ve photoshop programları ile işlenmiştir. Batıkent'te farklı ölçeklerde farklı aktivitelerle farklı gruplara hizmet verecek şekilde planlanan 64'ün üzerinde park mevcuttur. Çalışma alanı, diğer parklara göre farklı işlevlere sahip olan parklar, açık ve yeşil alanlar, yeşil koridor, yeşil çatı, kentsel su yüzeyleri, yağmur suyu kullanım sistemleri, doğal sulak ve karma kullanım alanları kapsamında değerlendirilmiştir. Alanda tasarlanan yeşil koridor sistemleri ve yeşil çatı uygulamaları oldukça eksik bulunmuştur. Sürdürülebilirlik ilkesi kapsamında bir çalışma yapılmayan su unsurları sadece süs havuzu olarak kullanılmıştır. Çalışma alanında herhangi bir yağmur suyu yönetim sistemi veya doğal su kaynağı bulunmamaktadır. Bu tür eksikliklerin giderilmesi ve iyi tasarlanmış mavi-yeşil altyapı uygulamalarının artırılması, kentsel planlamalarda karşılaşılan sorunların çözümüne ve iklime uyumlu kentsel sürdürülebilirliğin sağlanmasına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
For urban areas facing the challenges of climate change, blue-green infrastructures that combine hydrological functions and vegetation systems in urban landscape design are an appropriate and sustainable solution. Blue-green infrastructure, which is an application that strengthens urban ecosystems, is becoming more and more common with different examples in the world. However, there are not many studies on blue-green infrastructure in Türkiye. In addition, in Batıkent, which was determined as the study area, no study was carried out on open green spaces and water surfaces. In this study, the blue-green infrastructure system installation within the borders of Batıkent region of Ankara province Yenimahalle district in Turkey has been examined. In this context, open green areas and water surfaces were examined on site, zoning plans and ready-made plans were taken, and verbal interviews were made with the responsible municipalities and metropolitan municipality. The data were processed through Google Earth, Netcad, Yenimahalle municipality zoning application, and photoshop programs. There are more than 64 parks in Batıkent, planned to serve different groups with different activities at different scales. The study area has been evaluated within the scope of parks which have different functions than other parks, open and green areas, green corridor, green roof, urban water surfaces, rainwater use systems, natural wetlands, and mixed-use areas. The green corridor systems and green roof applications designed in the area were found to be quite lacking. The water elements, for which no work has been done within the scope of the sustainability principle, were used only as ornamental pools. There is no rainwater management system or natural water source. Elimination of such deficiencies and increasing well-designed blue-green infrastructure applications will contribute to the solution of problems encountered in urban planning and ensure climate-compatible urban sustainability.