İnsizyonel herni onarımı ve nükse etki eden faktörler
Incisional hernia repair and factors affecting recurrence
- Tez No: 816732
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN PEKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu retrospektif çalışmada İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi 3.Cerrahi Kliniğinde Ocak 1997-Mayıs 2005 yılları arasında opere ettiğimiz 85 insizyonel hernili hasta“nükse etki eden faktörler”açısından incelendi. Olgularımız insizyonel herni nüksüne etki eden parametreler (vücut kitle indeksi, yaş, postoperatif komplikasyonlar, ek hastalıklar) açısından incelendi. Yapılan operasyon tipleri ve kullanılan materyaller kaydedildi. Postoperatif 1-9 yıl süren takipler sonuncunda nüks izlenen olgular kaydedildi. On bir hastaya primer onarım, 74 hastaya yama ile onarım uygulandı ve hastaların 29 'una“onlay”, 10 'una“inlay”, 35 'ine“sublay”tarzında yama yerleştirildi. Polipropilen yama ve prolen sütür kullanıldı. Olgularımızın toplam % 12 'sinde nüks izlendi. Nükse etki eden faktörler arasında; kadın cinsiyet, vücut kitle indeksinin 25 'in üzerinde olması ve postoperatif gelişen yara yeri enfeksiyonu varlığı istatiksel olarak anlamlı bulundu.
Özet (Çeviri)
In this retrospective study, at the 3rd Surgical Clinic of Izmir Atatürk Training and Research Hospital, 85 patients with incisional hernia who were operated in January 1997- May 2005 were evaluated for the factors effect the recurrence of incisional hernia repair. Our patients were analyzed about paramaters (body mass index, age, postoperative complications, comorbidity) effecting the recurrence of incisional hernia. The operation types and the materials used were all recorded. Follow up period was 1-9 years, the recurrence of incisional hernia were recorded. In eleven patients, incisional hernia was repaired primarily while the rest underwent prostethic mesh repair. In 29 patients we used“onlay”technique, in 35 patients“sublay”and in 10 patients we used“inlay”technique mesh repair. A 12 % recurrence rate was observed. The factors that effect recurrence such as; female gender, body mass index greater than 25 and postoperative wound infections were found statistically significant.