İnfertilite merkezindeki pcos'lu hastalarda fertiliteyi etkileyen faktörlerin, tedaviyle gebelik sonuçlarına etkisi
Patients with pcos in an infertility center factors affecting fertility, effect of treatment on pregnancy outcomes
- Tez No: 816738
- Danışmanlar: PROF. AYŞE GONCA İMİR YENİCESU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmadaki en temel amaç;Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezine başvuran PCOS tanılıhastalarda fertiliteyi etkileyen faktörlerin belirlenmesi ve tedaviyle gebelik sonuçlarına etkisini belirlemektir. 2015 yılından 2022 yılının sonuna kadar merkezimize başvuran hastalardan gönüllülük esası çerçevesinde veriler toplanarak inceleme grubu oluşturulmuştur. Hastaların tanıtıcı özellikleri ve sağlığına yönelik farklı bulguların incelenmeye alındığı çalışmada SPSS (22.0) paket programı kullanılmıştır. Hastaların tanıtıcı özelliklerine yönelik sayı, yüzde ve ortalamaların verilmesinin ardından, infertiliteye yönelik bulgularının karşılaştırılması yapılmıştır. Karşılaştırılmalarda aradaki farklılığın önemli olup olmadığını belirlemek için, (p=0.05) olarak alınmıştır. Yapılan analizler sonucunda; hastaların yaş (x̄=26,16) boy (x̄=161,23) ve vücut ağırlık ortalaması ise (x̄=68,79) olarak saptanmış ve %87'sinde primer infertilite gözlenmiştir. Hastaların Rekombinant FSH ile IUI uygulamasının yaş grupları ve meslekler açısından farklılaşmadığı, belirlenmiştir. Eğitim durumu açısından ise Rekombinant FSH ile IUI uygulamalarının farklılığı önemli olarak görülmüştür. Hastaların Letrozol ile IUI uygulanmasının ailede infertilite olma ?? duruma göre, metformin ve inozitol kullanma açısından farklılığı önemli bulunmuştur. Ayrıca hastalara uygulanan metforminin insülin direncini düşürerek, AMH düzeyini düşürdüğü, dolayısıyla gebeliği olumlu etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to determine the factors affecting fertility in patients diagnosed with PCOS who applied to Sivas Cumhuriyet University, Assisted Reproductive Treatment Center and to determine the effect of treatment on pregnancy outcomes. From 2015 until the end of 2022, data were collected on a voluntary basis from patients who applied to our center and a study group was formed. SPSS (22.0) package program was used in the study in which different findings regarding the descriptive characteristics and health of the patients were examined. After the numbers, percentages and averages were given for the descriptive characteristics of the patients, the findings related to infertility were compared. In the comparisons, (p=0.05) was taken as (p=0.05) to determine whether the difference was significant. As a result of the analysis, the mean age (x̄=26.16), height (x̄=161.23) and body weight (x̄=68.79) of the patients were determined and primary infertility was observed in 87% of the patients. It was determined that IUI with recombinant FSH did not differ in terms of age groups and occupations. In terms of educational status, the difference in IUI with recombinant FSH was found to be significant. The difference between IUI with Letrozole and IUI with Letrozole according to the presence of infertility in the family and the use of metformin and inositol was found to be significant. In addition, it was observed that metformin administered to the patients decreased insulin resistance and decreased AMH level, thus positively affecting pregnancy.