İlköğretim sekizinci sınıf öğrencilerinde obezite sıklığı, etkileyen faktörler ve fiziksel aktivite düzeyi ile adölesan yaşam biçiminin değerlendirilmesi
Evaluation of obesity frequency, affecting factors, and level of physical activity and adolescent lifestyle in eightth grade students in primary school
- Tez No: 816737
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ CEYLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Andan HH, İlköğretim Sekizinci Sınıf Öğrencilerinde Obeite Sıklığı, Etkileyen Faktörler Ve Fiziksel Aktivitenin Düzeyi İle Adölesan Yaşam Biçiminin Değerlendirilmesi, Halk Sağlığı Uzmanlık Tezi, Diyarbakır, 2023 Bu çalışmanın amacı adölesanlarda obezite sıklığını tespit etmek, sağlıklı yaşam davranış düzeylerini tespit etmek, günlük ortalama adım sayılarını tespit ederek fiziksel aktivite düzeylerini saptamak ve bazı sosyodemografik veriler kullanarak obeziteyi etkileyen faktörleri tespit etmektir. Çalışmanın evrenini Diyarbakır İl Merkezi'ndeki 8. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklem olarak bir devlet, iki özel ortaokuldaki tüm öğrenciler seçilmiştir. Katılımcılarda obezite oranı %11.3'tür, ayrıca katılımcıların %13.3'ü zayıf, %16,9'u fazla kiloludur. Annenin çalışıyor olması, anne ve babanın ayrı yaşıyor olması, anne veya babanın obez veya fazla kilolu olması, çocukların günde iki saat ve üzeri ekran maruziyetlerinin olması ve çocuğun ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmemiş olması obeziteyi etkileyen faktörlerdir. Katılımcıların günlük ortalama adım sayısı 11.360'tır. Yetersiz FA oranı %61,2'dir. Kızların ve obez yada fazla kilolu çocukların adım sayısı ortalamaları diğerlerine göre düşük bulunmuştur. Adölesan Yaşam Biçimi Ölçeği (AYBÖ) puan ortalamaları 117,9'dur. Obez veya fazla kilolu olan çocukların hem toplam AYBÖ puanları diğer çocuklardan düşük bulunmuştur. Sonuçta çocukların yaklaşık dörtte biri obez veya fazla kilolu tespit edilmiştir. Yarısından çoğu ise yeterli fizik aktivite yapmamaktadır. Adölesanlarda obezite ve fiziksel aktivite yetersizliği önemli bir halk sağlığı sorunudur. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Adölesan, obezite, fiziksel aktivite, pedometre, Adölesan Yaşam Biçimi Ölçeği.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Andan HH, Evaluation of Obesity Frequency, Affecting Factors, Level of Physical Activity and Adolescent Lifestyle in Primary Eighth Grade Students, Public Health Specialization Thesis, Diyarbakır, 2023 The aim of this study is to determine the frequency of obesity in adolescents, to determine the levels of healthy living behaviors using the adolescent lifestyle scale, to determine the physical activity levels by determining the weekly pedometer values and the average daily step count of the adolescents, and to determine the factors affecting obesity using some sociodemographic data. The universe of the study consists of 8th grade students in Diyarbakır City Center. All students in one state and two private secondary schools were selected as the sample. The obesity frequency among the participants was 11.3%, and 13.3% of the participants were underweight and 16.9% were overweight. The factors affecting obesity are that the mother is working, the mother and father live separately, the mother or father is obese or overweight, the children are exposed to screens for two hours or more a day, and the child is not fed only with breast milk for the first 6 months. The average number of steps per day of the participants is 11.360. The rate of insufficient FA is 61.2%. The average number of steps of girls and obese or overweight children were found to be lower than the others. The Adolescent Lifestyle Scale (ASBS) mean score is 117.9. Obese or overweight children both had lower total ASBS scores than other children. KEYWORDS: Adolescent, obesity, physical activity, pedometer, Adolescent Lifestyle Scale.