Bankalarda sermaye yeterliliğine ilişkin uluslararası düzenlemeler ve Türkiye örneği
International regulations relating to capital adequacy in banks and the case of Turkey
  1. Tez No: 81675
  2. Yazar: METİN ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRGAN ÇELEBİCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Toplulukları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi-Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
ÖZET Geçtiğimiz son 10 yıl boyunca, uluslararası bankacılık sektörü, mali piyasalardaki dönüşüm sürecinden derinden etkilenmiştir. Faiz oranlarının serbestleştirilmesi, sermaye kontrollerinin azaltılması, bankalara izin verilen faaliyet alanlarının genişlemesi, bankalar ile öteki mali kurumlar arasındaki geleneksel ayrımın erozyona uğraması, bankaların türev, döviz ve menkul kıymet piyasalarındaki işlemlerinin hızla büyümesi, mali küreselleşme ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler, bankaları yapı değişikliğine zorlamaktadır. Bu gelişmeler hem yeniden yapılanmaya katkı sağlamakta, hem de bu yapılanmadan etkilenmektedir. Bu nedenlerle, bankacılık sektörü yakın yıllarda yeniden yapılanma süreciyle meşgul olmuştur. Bu yeni yapının temel karakteristiği, risk alma ve artan rekabettir. Risk, bankacılığın doğasında vardır ve kaçınılmazdır. Bankaların görevi, karlılığın sürdürülmesine katkıda bulunan riskleri kabul edilebilir düzeylerde tutmaktır. Böylece, riskin ve kaynakların tanımlanması bir yandan mali hizmetlerin geliştirilmesi ve fiyatlandırılmasında dikkate alınması gereken bir unsur olurken, diğer yandan gözetim ve denetim için bir ölçüt olmaktadır. Ne var ki, piyasa riskleri gibi risklerin çoğu“kredi riski-bazlı değerleme yöntemlerince”tam olarak kapsanamamaktadır. Bu nedenle, Avrupa Birliği ve Basel Komitesi gibi uluslararası örgütler, yeni risklere ilişkin yeni yaklaşımlar geliştirmektedirler. Bu gelişmelerin bir sonucu olarak, piyasa riskine dayalı bir düzenleme 1993'de Avrupa Birliği'nce kabul edilmiştir. Türk Bankalar Kanunu'nda“sermaye yeterliliği kavramına”ilişkin hükümler bulunmasına rağmen, daha ayrıntılı düzenlemeler Avrupa Birliği Mevzuatı esas alınarak 1989 yılında“sermaye yeterliliği standart oranının”kabulüyle başlamıştır. Daha sonra çıkarılan düzenlemelerle bir çok açıdan uluslararası düzenlemelere uyum sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT During the last decade, International Banking Sector has been deeply affected by the transformation in financial markets. Deregulation of interest rates, the dismantling of capital controls, the relaxation of constraints on banks permitted range of activities, the erosion of the traditional distinction between banks and other financial institutions, rapid growth in banks trading in derivatives, foreign exchange and securities, financial globalization and improvements in communication technology have forced banks to change their structures. These mutually reinforcing developments have both provided the impetus for banking sector restructuring and in turn been affected by this restructuring. Therefore, the sector has been angeged in a process of restructuring in recent years. The main characteristics of this new structure are, risk taking and increased competition. Risk is inherent in banking and is unavoidable. It is the task of banks to manage risk within acceptable levels while sustaining profitability. Thus, describing risk and its resources has been a factor which should be taken in to account in pricing and development of financial services while it has become a measure for supervisory purposes. Most of the risks in banking sector, however, such as market risks, are not captured by the“credit risk-based assesment metodology”and hence international organisations such as The European Union and The Basle Committee have developed new approaches the the supervisory systems regarding these. As a result of these developments a regulation about supervising system based on“market risk”was adopted by The European Union in 1993. Although provisions about“capital adequacy concept”are covered in Turkish Banking Code, more comprehansive regulations based on The European Union Legislation starts with“the standart ratio of capital adequacy”adopted in 1989. After the 1989 regulation, The Turkish Capital Adequacy Legislation has been improved compatible with the international developments.