Operasyonel riskin yönetiminde denetim fonksiyonlarının rolü ve bankalardaki uygulamalar
The role of audit functions in the management of operational risk and applications in banks
- Tez No: 264467
- Danışmanlar: DOÇ. DR. F. LERZAN KAVUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZOPERASYONEL RİSKİN YÖNETİMİNDE DENETİM FONKSİYONLARININ ROLÜ VE BANKALARDAKİ UYGULAMALARDENİZ KALFALIBu tezde, bankaların karşılaştıkları risk türlerine ve basel komitesinin kuruluşundan bu yana sermaye yeterliliği kapsamında, risklerin yönetilmesine ilişkin getirdiği düzenlemelere değinilmiş, operasyonel riskin gündeme gelişine kadar bankaların sermaye yeterliliğine ilişkin getirilen uluslararası düzenlemeler ve Basel komitesinin fonksiyonu hakkında bilgi verilmiştir. Operasyonel Riskin tanımına ve ölçümüne ilişkin önerilerin değerlendirilmesi ve denetim fonksiyonlarının operasyonel risk yönetimindeki rolü; Türkiye' deki yasal düzenlemeler ve örnek banka uygulamaları ile desteklenerek açıklanmıştır.Tezin hazırlanması sırasında uluslararası ve yerel düzenlemelerin incelenmesi, konu ile ilgili makaleler ve kitaplardan yararlanılmasının yanısıra 3 banka ile yüzyüze görüşmeler yapılmış, bir bankanın da Operasyonel Risk Çalışma Grubuna katılarak prosedürlerin oluşturulmasından organizasyon ile iletişim aşamasına kadar geçen birçok süreç takip edilmiştir. Bankaların tercih ettiği gizlilik prensibi doğrultusunda banka isimleri belirtilmemiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE ROLE OF AUDIT FUNCTIONS IN THE MANAGEMENT OF OPERATIONAL RISK AND APPLICATIONS IN BANKSDENIZ KALFALIIn this thesis, the risk types encountered by banks and the arrangements brought by Basel Committee as from its establishment about the management of risks within the scope of capital adequacy have been handled and information has been given with regard to international arrangements introduced related to the capital adequacy of banks till becoming a current issue of operational risk and the function of Basel committee. The evaluation of proposals relating to the definition and measurement of operational risk and the role of audit functions in the management of operational risk have been explained by supporting with legal arrangements in Turkey and sample banking applications.