Osmanlı Devleti'nin Bosna Hersek müslümanlarıyla dini ilişkiler (ayrılıştan 1914'e)
Religion relations between Ottoman Empire and Bosnia and Herzegovina muslims (between 1878-1914)
- Tez No: 81676
- Danışmanlar: PROF. DR. NESİMİ YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET Osmanlı Devleti ile Bosna-Hersek Müslümanları arasındaki resmi ilişkileri 1463 yılında Fatih Sultan Mehmet'in Bosna'yı fethetmesiyle başlayıp günümüze kadar devam etmiştir. Bu dönemden itibaren dini ilişkiler de resmen başlamıştır. Çünkü Osmanlı Devleti Bosna'yı fethetmekle yalnızca toprak kazanmayıp İslam dinini de Bosna'ya getirmiştir. Avusturya-Macaristan döneminde de (1878-1914) Osmanlı Devleti ile Bosna-Hersek Müslümanları arasındaki ilişkiler her iki taraf için de aynı derecede önem arz etmiştir ve özellikle dini ilişkiler üzerinde ayrıntılı olarak durulmuştur. Avusturya-Macaristan İmparatorluğu Bosna-Hersek'te en başından beri Osmanlı ile Bosna-Hersek Müslümanlarının ilişkilerini kesmek için çalışmış ancak muvaffak olamamıştır. Bunun nedeni ise bu ilişkilerin uzun zaman öncesine dayanması ve köklü bir geçmişe sahip olmasıdır. Bu sebeple her iki taraf da ilişkinin devamı için yoğun çaba göstermiştir. Bosna-Hersek Müslümanları, Avusturya-Macaristan döneminde Osmanlı Devleti zamanından kalan kurumları (Medrese, Rüştiye, Şer'i mahkemeler vs.) büyük bir titizlikle korumaya çalışmışlardır. Avusturya - Macaristan zamanında kurulan dini kurumlar ise (Reis ül ulemalık, Ulema Meclisi, Şer'î Hakim Okulu) Osmanlı ruhuyla oluşturulmaya çalışılmıştır. Bu dönemdeki dini ilişkilerin gelişmesinde Bosna-Hersek'ten Osmanlı Devleti'ne göç eden göçmenlerin ve Osmanlı Devleti'nde eğitim gören Boşnak dini adamlarının rolü büyük olmuştur. Aynı zamanda bu ilişkilerin ilerlemesinde basının önemi de büyük rol oynamıştır. Bosna-Hersek ve Osmanlı basınında çıkan çok sayıda makaleler bu konuya vermişlerdir. Bosna-Hersek Müslümanları ile Osmanlı Devleti arasındaki dini ilişkilerin gelişmesinde büyük rol oynayan din adamlarından en önemlileri Mehmet Cemalettin Çauşeviç ve eski Mostar müftüsü Ali Fehmi Cabiç'tir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Official relations between Ottoman Empire and Bosnia Herzegovina Muslims began after Fatih Sultan Mehmet conquer Bosnia in 1463; However, this relation remains even up to nowadays. Because Ottoman Empire not only conquered but also brought religion (Islam) to Bosnia. During the period of Bosnia under Austria-Hungarian Empire (1878- 1914) relations between Ottoman Empire and Bosnia and Herzegovina Muslims continuos strong especially religion relations remains as strong as it wat before. Although Austria-Hungarian Empire was trying to destroy all connections between Bosnian Muslims and Ottoman Empire, surely it couldn't be successful. During this period Bosnian Muslims was trying to protect their important institutions (Medrese, Rüştiye, Şer'i mahkemeler etc.) that were left by Ottoman Empire; moreover, they set up some new religion institutions such as (Reis ül ulemalık, Ulema Meclisi, Şer'i Hakim Okulu) At that time great contribution in development of religion relations were made by refugees that emigrated to Ottoman Empire and people who were educated there. Moreover, great contribution of press was also important what can be seen in many press writings at that period. Nevertheless, religious intellectuals made really great contribution in development of religion relations, most important of them were Mehmet Cemalettin Çauşeviç and ex-Mostar müftüsü Ali Fehmi Cabiç.