Perinatal asfiksi hastalarında serum kopeptin düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum copeptin level in patients with perinatal asphyxia
  1. Tez No: 816783
  2. Yazar: MUSTAFA SİDAR UYGUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURGÜL ATAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Perinatal asfiksi hastalarında serum kopeptin ve TAS/TOS düzeyinin değerlendirilmesi, kopeptinin ve TAS/TOS düzeylerinin perinatal asfiksinin takip ve tedavisindeki ilişkisinin araştırılması ve bundan sonraki yapılacak çalışmalara katkı vermesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Prospektif olarak yapılan bu çalışmaya yenidoğan yoğunbakım ünitesinde takip edilen 48 perinatal asfiksi hasta ve 40 sağlıklı kontrol grubu dahil edilmiştir ve perinatal asfiksi tanısı konulan hastaların hipotermi tedavi pencere döneminde 2 cc venöz kan örnekleri alındı, toplanan venöz kan örnekleri 3500 rpm'de 10 dakika santrifüj edildikten sonra şekilli elemanlar tüp ile birlikte atıldı, üstteki plazma örnekleri ise - 80 °C'de analizler için saklandı. Saklanan numunelerden Elisa yöntemi ile OSI ve Kopeptin çalışıldı. Elde edilen verileri SPSS 22.0 (SPSS® for Windows Chicago, IL, USA) paket programı kullanılarak istatistiksel analizleri yapıldı. Bulgular: Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Yenidoğan Yoğunbakımda perinatal asfiksi tanısı alan hastalar çalışmaya alındı. Çalışmamızda kapsamında hasta grup ve sağlıklı kontrol grup olmak üzere iki grup mevcuttur. Çalışmaya dâhil edilen hasta grubu 27 erkek, 21 kız olmak üzere 48 hastadan oluşmaktadır. Kontrol grubu ise 20 erkek ve 20 kız hasta olmak üzere toplam 40 hastadan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: It is aimed to evaluate serum copeptin and TAS/TOS levels in patients with perinatal asphyxia, to investigate the relationship between copeptin and TAS/TOS levels in the follow-up and treatment of perinatal asphyxia, and to contribute to future studies. Materials and Methods: In this prospective study, 48 perinatal asphyxia patients followed in the neonatal intensive care unit and 40 healthy control groups were included and 2 cc venous blood samples were taken during the hypothermia treatment window period of the patients diagnosed with perinatal asphyxia. The collected venous blood samples were centrifuged at 3500 rpm for 10 minutes. The shaped elements were then discarded together with the tube, while the upper plasma samples were stored for analysis at -80 °C. OSI and Copeptin were studied with the Elisa method from the stored samples. Statistical analysis of the obtained data was performed using SPSS 22.0 (SPSS® for Windows Chicago, IL, USA) package program. Results: Patients diagnosed with perinatal asphyxia in the Neonatal Intensive Care Unit of Harran University Faculty of Medicine were included in the study. In our study, there are two groups, the patient group and the healthy control group. The patient group included in the study consisted of 48 patients, 27 male and 21 female. The control group consists of 40 patients, 20 male and 20 female patients.