Göğüs tüpü olan hastalara verilen video destekli eğitimin ağrı, anksiyete ve yaşam bulguları üzerine etkisi
The effect of video-assisted education given to patients with chest tube on pain, anxiety and vital findings
  1. Tez No: 816824
  2. Yazar: ÖZLEM ŞAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Cerrahisi, Thoracic Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Tınaztepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma göğüs tüpü olan hastalara verilen video ve broşür destekli eğitimin ağrı, anksiyete ve yaşam bulgularına etkisini belirlemek amacıyla yarı deneysel olarak yapıldı. Deney grubundaki hastalara göğüs tüpünün ne olduğu, göğüs tüpünün nasıl çalıştığı ve dikkat etmesi gereken kuralları, göğüs tüpü bulunduğu sürece derin soluk alıp verme ve egzersizin nasıl olacağı, göğüs tüpü çıkartılırken ne yapılacağı konusunda hem video destekli eğitim hem de broşür desteği ile eğitim verildi. Kontrol grubuna da sadece broşür destekli eğitim verildi. Her iki grupta da hastaların yaşam bulguları, ağrı ve anksiyete düzeyleri izlendi. Hastaların ağrı skalası visual ağrı skalası ile anksiyete durumu ise Beck anksiyete ölçeği ile değerlendirildi. Normal dağılım gösteren parametrelerde ikili grup analizlerinde bağımsız student t-testi, normal dağılım göstermeyen parametrelerde ise Mann Whitney U testi kullanıldı. Hastaların yaşam bulguları ile gruplar arasındaki farklılıklar incelendi. Yapılan incelemeye göre Ameliyattan 8 saat sonra Kontrol grubunda yer alanların vücut sıcaklığı ile diyastolik kan basınçlarının Deney grubunda yer alanlara göre daha düşük olması anlamlı bulundu. Ameliyattan önce, ameliyattan 1 saat- 8 saat- 24 saat sonra hastaların yaşam bulgularına bakıldı. Ayrıca göğüs tüpü çıkarıldıktan hemen sonra ve 1 saat sonra ölçülen yaşam bulguları değerlendirildi. Tüm değerlerlendirmelerde yaşam bulguları kontrol ve deney gruplarında benzerdi. Hastaların Beck Anksiyete puanı ile ağrı puanları ameliyattan 1 saat sonr,ameliyattan 24 saat sonra, göğüs tüpü çıkarıldıktan hemen sonra bakıldığında ameliyattan bir saat sonra ağrı ve anksiyete düzeyleri arasında anlamlı kontrol grubundaki anksiyete puanın, deney grubuna göre yüksek olduğu gözlenmesine karşın aradaki fark anlamlı bulunmadı. Çalışmaya dahil olan tüm hastaların Beck anksiyete puanı ile ameliyat sonrası ağrı puanları arasında pozitif solunum sayısı ile ise negatif yönlü zayıf bir ilişki olduğu tespit edildi. Hastaların ameliyat öncesi ağrı skorları dikkate alındığında; kontrol grubunda, deney grubuna göre daha yüksek ağrı skoruna sahip oldukları tespit edildi. Ameliyat sonrası ağrı skoru hastalarda deney ve kontrol gruplarında benzer olduğu belirlendi. Ameliyat sonrasındaki ağrı skorunun ameliyat öncesindeki ağrı skoruna göre artış gösterdiği tespit edilirken; kontrol grubundaki ağrı skoru artışının, deney grubuna göre daha düşük olması istatistiksel açıdan anlamlı bulundu. Hastalara verilecek planlı ve yapılandırılmış eğitimlerin hastalarda anksiyete, ağrı, yaşam bulgusu gibi fizyolojik yanıtlara etkisi diğer çalışmalarda da bakılabilir.
Özet (Çeviri)
The Effect of Video-Assisted Education Given to Patients with Chest Tube on Pain, Anxiety and Vital Findings His study was conducted as a quasi-experimental study to determine the effect of video and brochure-assisted education given to patients with chest tube on pain, anxiety and vital signs. The patients in the experimental group were given both video-aided training and brochure support on what the chest tube is, how the chest tube works and the rules to be careful about, how to take deep breathing and exercise as long as the chest tube is present, and what to do when removing the chest tube. The control group was also given only brochure-supported training. The vital signs, pain and anxiety levels of the patients were monitored in both groups. The pain scale of the patients was evaluated with the visual pain scale and the anxiety status was evaluated with the Beck anxiety scale. Independent Student's t-test was used in paired group analysis for normally distributed parameters, and Mann Whitney U test was used for non-normally distributed parameters. The vital signs of the patients and the differences between the groups were examined. According to the analysis, 8 hours after the operation, the body temperature and diastolic blood pressures of the control group were found to be lower than those in the Experiment group. Vital signs of the patients were evaluated before the operation and 1 hour, 8 hours, and 24 hours after the operation. In addition, vital signs measured immediately after chest tube removal and 1 hour later were evaluated. Vital signs were similar in the control and experimental groups in all evaluations. When the Beck Anxiety score and pain scores of the patients were observed 1 hour after the surgery, 24 hours after the surgery, and immediately after the chest tube was removed, it was observed that the pain and anxiety levels were significant one hour after the surgery, although the anxiety score in the control group was higher than the experimental group, but the difference was not significant. It was determined that there was a weak relationship between the Beck anxiety score and postoperative pain scores of all patients included in the study, and a negative relationship between positive respiratory rate and negative respiratory rate. Considering the preoperative pain scores of the patients; It was determined that the control group had higher pain scores than the experimental group. Postoperative pain scores were found to be similar in the experimental and control groups. While it was determined that the postoperative pain score increased compared to the preoperative pain score; It was found statistically significant that the increase in pain score in the control group was lower than in the experimental group. The effect of planned and structured training to be given to patients on physiological responses such as anxiety, pain and vital signs can be examined in other studies.