Prone pozisyonunda laminektomi ameliyatı olan farklı ısıtma yöntemleriyle perioperatif süreçte aktif ısıtılanhastaların fizyolojik parametrelerinin karşılaştırılması
Comparison of the physiological parameters of patients with laminectomy surgery in prone position and actively heated in the perioperative process with different heating methods
  1. Tez No: 816825
  2. Yazar: BİRGÜL BAĞATUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Tınaztepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Prone pozisyonunda alınan laminektomi, lomber disk tanısı olan hastaların perioperatif süreçte aktif ısıtmanın ameliyat sonrası hastaların fizyolojik parametreleri, deri rengi, solukluk, soğukluk üzerindeki etkisi araştırıldı. Araştırma, 1 Mart 2022- 1 Eylül 2022tarihleri arasında Gaziantep Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesinde beyin ve spinalcerrahi yapılan ameliyathanede yapıldı. Deney grubu blanket ile, kontrol grubu üflemeli havalı sistem ile ısıtıldı. Tüm hastaların ameliyat öncesi, sırası, ameliyattan hemen sonrası, 8 ve 24 saat sonrası yaşam bulguları, laboratuvar değerleri değerlendirildi. Deney ve kontrol grubu sonuçları sayı yüzde, t testi, varyans gibi istatistiksel yöntemlerile değerlendirildi. Araştırma verileri, hastalarla yüz yüze görüşme yöntemi ile toplandı. Araştırma verilerinin toplanmasında; Hasta Onam Formu (EK1), Hasta Tanılama Formu (EK2), Ameliyat Öncesi Hastanın Fizyolojik Değişiklikleri/Laboratuvar Bulguları Kayıt Formu (EK3), Anestezi verildikten Hemen Sonra Ameliyat Sırasında Hastanın Fizyolojik Değişiklikler/Laboratuvar Bulguları Kayıt Formu (EK4), Antibiyotik İzlem Çizelgesi (EK5), Ameliyat Sonrası Hastanın Fizyolojik Değişiklikler/Laboratuvar Bulguları Kayıt Formu (EK6) kullanıldı. Evreni belli gruplarda örneklem seçimine göre örneklemi 60 kişi bulundu.
Özet (Çeviri)
The effect of active warming in the perioperative period on the physiological parameters, skin color, pallor and coldness of the patients with laminectomy in prone position and lumbar disc diagnosis was investigated.The research was carried out between 1 March 2022 and 1 September 2022 in Gaziantep Şahinbey Research and Application Hospital in the operating room where brain and spinal surgery was performed. The experimental group was heated with a blanket and the control group was heated with a blown air system. Vital signs and laboratory values of all patients were evaluated before, during, immediately after the operation, at 8 and 24 hours after the operation. Experimental and control group results were evaluated with statistical methods such as number percentage, t test, and variance. Research data were collected through face-to-face interviews with patients. In the collection of research data; Patient Consent Form (Appendix 6), Patient identification form (Appendix 7), Preoperative Patient's Physiological Changes/Laboratory Findings Registration Form (Appendix8), Registration Form of the Patient's Physiological Changes/Laboratory Findings During the Surgery Immediately After Anesthesia is given (Appendix9) , Antibiotic Monitoring Chart (Appendix10),It is the Postoperative Patient's Physiological Changes/Laboratory Findings Registration Form (EK11). The sample of 60 people was found according to the sample selection in certain groups in the universe.