Açıklanamayan infertilite tanısı olan hastalarda serum ağır metal seviyelerinin incelenmesi
A study of heavy metal serum levels in unexplained infertil diagnosed patients
  1. Tez No: 816865
  2. Yazar: TANSU SALTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR YALÇIN BAHAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
AMAÇ: Açıklanamayan infertilite; 1 yıl boyunca korunmasız cinsel ilişki sonucunda çocuk sahibi olamayan çiftlerde, temel infertilite değerlendirmesi sonunda bir organik patoloji saptanamaması halinde kullanılan bir dışlama tanısıdır. Çeşitli risk faktörleri ve düşük tedavi başarısı ile bilimsel bir zorluk olmaya devam etmektedir. Fizyopatolojisinin aydınlatılması amacıyla ek tetkik gerekliliği, tıbbın hala çalışma alanlarından biridir. Ağır metaller ise; birikimi canlılar için toksik olan maddelerdir ve oksidatif stres aracılığı ile; enerji metabolizması, gametogenez, folikülogenez, embriyo implantasyonu, endokrin fonksiyon gibi çeşitli süreçlerde reproduktif sistem üzerinde negatif etkisini gösterir ve infertilite bir sonuç olarak ortaya çıkabilir. Yaptığımız bu çalışmada; açıklanamayan infertilite tanılı kadın hastalarımızda serumda kadmiyum, kurşun, cıva ve alüminyum gibi ağır metallerin seviyelerini saptamak ve açıklanamayan infertilite etiyolojisindeki rolünü açıklamayı amaçladık. GEREÇ ve YÖNTEM: Bu çalışmada; Ocak 2023 – Haziran 2023 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği infertilite polikliniğine çocuk istemi nedeniyle başvuran; 20- 45 yaş aralığındaki hastalarda yapılmıştır. Temel infertilite değerlendirilmesi sonrasında açıklanamayan infertilite tanısı ile takibe alınan 30 hasta, vaka grubu olarak belirlendi. Kontrol grubu olarak da aynı demografik yapıda, aynı merkezde üreme sağlığı polikliniğine RIA uygulaması amacıyla başvuran, muayene bulguları normal olan 30 fertil ve sağlıklı hasta çalışmaya alındı. Hastaların kan numune örnekleri alındı ve ağır metal seviyeleri çalışıldı. BULGULAR: Çalışmamızda kontrol grubu ile infertil hasta grubu arasında yaş dağılımı kıyasında kontrol grubunun daha ileri yaşta olduğu (p=0,001) ve VKİ'nin daha yüksek ortanca değere sahip olduğu görüldü (p=0,003). Çalışmaya dahil edilen açıklanamayan infertilite vaka grubu serum kadmiyum, kurşun, cıva ve alüminyum seviyeleri ile kontrol grubundaki serum seviyeleri arasında istatiksel bir fark saptanmadı. (p=0,095 p=0,447 p=0,489 p= 0,228 ) Sigara kullanımı, kadmiyum maruziyeti ve açıklanamayan infertilite arasında ilişki saptanamamış (p=0,075) ancak toplam popülasyona bakıldığında sigara kullanımı ve kadmiyum seviyeleri arasında istatiksel bir ilişki (p=0,025) saptanmıştır. Ayrıca kurşun maruziyeti ile AMH değerleri arasında açıklanamayan infertilite hasta grubunda negatif korelasyon saptanmıştır. (r=- 0,42 p=0,05). SONUÇ: Yaptığımız çalışma sonucunda serum ağır metal seviyeleri ile açıklanamayan infertilite arasında istatiksel bir ilişki saptanamadı. Daha büyük kohortlarda serum ve doku örneklerinde yapılacak çalışmalara ihtiyaç vardır. ANAHTAR KELİMELER: Açıklanamayan infertilite, ağır metal, alüminyum, cıva, kadmiyum, kurşun, oksidatif stres
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Unexplained infertility is a diagnosis used when no organic pathology is found after the basic infertility evaluation in couples who have been unable to conceive after one year of unprotected sexual intercourse. It continues to be a scientific challenge due to various risk factors and low treatment success rates. The need for additional tests to illuminate its pathophysiology is still an area of medical research. Heavy metals are substances whose accumulation is toxic to living organisms and through oxidative stress; it has a negative effect on the reproductive system in various processes such as energy metabolism, gametogenesis, folliculogenesis, embryo implantation, endocrine function, and infertility may occur as a result. In our study, we aimed to determine the levels of toxic heavy metals such as cadmium, lead, mercury and aluminum in the serum samples of our female patients diagnosed with unexplained infertility. We sought to explain their role in the etiology of unexplained infertility. MATERIALS and METHODS: In this study; those who applied to the infertility clinic of the University of Health Sciences İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital, Gynecology and Obstetrics Clinic, between January 2023 and June 2023, due to wanting a child; It was performed on patients between the ages of 20 and 45. 30 patients who were followed up with a diagnosis of unexplained infertility after basic infertility evaluation were determined as the case group. As the control group, 30 fertile and healthy patients with the same demographic structure, who applied to the reproductive health clinic at the same center for IUD application and whose examination findings were normal were included in the study. Blood samples of the patients were taken and heavy metal levels were studied. RESULTS: In our study, when comparing the age distribution between the control group and the infertile patient group, it was seen that the control group was older (p = 0.001) and had a higher median BMI value (p = 0.003). No statistical difference was detected between serum cadmium, lead, mercury and aluminum levels in the unexplained infertility case group included in the study and serum levels in the control group. (p=0.095 p=0.447 p=0.489 p= 0.228) No relationship was found between smoking, cadmium exposure and unexplained infertility (p=0.075), but when looking at the total population, a statistical relationship was found between smoking and cadmium levels (p=0.025). Additionally, a negative correlation was found between lead exposure and AMH values in the unexplained infertility patient group. (r=- 0.42 p=0.05). CONCLUSİON: As a result of our study, no statistical relationship was found between serum heavy metal levels and unexplained infertility. Studies on serum and tissue samples in larger cohorts are needed. KEYWORDS: Aluminum, cadmium, heavy metal, lead, mercury, oxidative stress, unexplained infertility