Bir ıslak mendil üretim tesisinin çevresel açıdan incelenmesi
Environmental investigation of a wet wipes manufacturing facility
  1. Tez No: 816871
  2. Yazar: HALE KÜÇÜKMERİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu tez çalışmasında, ıslak mendil üretim tesisinde, ıslak mendil üretim aşamaları ve üretim sırasında oluşan katı, sıvı ve gaz atıklar çevresel açıdan incelenmiştir. İstanbul'da bulunan fabrika, ıslak mendil, bebek mendili, gözlük mendili, tekli ıslak mendil, cep mendili gibi birçok çeşit ıslak mendilin üretimini sağlamaktadır. Solüsyon karışımı firmanın ar-ge bölümünde müşterilerin isteğine göre hazırlanıp test edildikten sonra üretimde solüsyon kısmında büyük tanklarda karışım tamamlanmaktadır. Solüsyonun hazırlanması için gerekli olan yüzey aktif madde, köpük kesici, kıvam arttırıcı, koruyucu maddeler, esanslar, nemlendirici maddeler, pH dengeleyiciler gibi hammaddeler dışardan temin edilmekte ve formüldeki ihtiyacı kadar su ile birleştirilmektedir. Solüsyon üretimi sırasında ve solüsyon tanklarının yıkanması esnasında atıksu oluşmakta ve bu atıksular firmanın bünyesinde bulunan atıksu arıtma tesisine verilmektedir. Üretim esnasında ise özellikle tehlikesiz atık oluşum gözlemlenmektedir. Bu atıklar üretim fireleri olan ıslak mendiller, üretime uygun olmayan elyaf parçaları, karbon ambalajlar, bobinler, plastik poşetler, şeritler, streçler, ürün folyoları, etiketler, ürün kapakları, hammadde girişleri ve ürün çıkışlarında kullanılan ahşap ve plastik paletler olarak sıralanabilir. Tehlikeli atık olarak ise kontamine olmuş kimyasal ambalajları, örnek olarak IBC'ler, bidonlar, variller, tenekeler oldukça fazla çıkan atıklardandır. Bu atıklarda ise büyük çoğunluğu geri dönüşümü sağlanabilen atıklardır. Çevre kanun ve yönetmeliklerine uygun olarak lisanslı firmalara gönderimi sağlanan bu atıkların firma içinde alınabilecek önlemler ile daha atık oluşmadan kaynağında azaltılması sağlanabilir. Bir diğer çevreye faydalı olacak önlem ise daha fazla kullanılan hammaddede ve ambalajlarda geri dönüşümü mümkün materyallerden seçilmesi ile oluşacak atıkların ekonomiye, döngüselliğe ve doğaya katkı sağlamasıdır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, wet wipes production stages and solid, liquid and gas wastes formed during production were examined environmentally in the wet wipes manufacturing facility. The factory in Istanbul provides the production of many kinds of wet wipes such as wet wipes, baby wet wipes, lens wipes, single wet wipes, pocket wipes. After the solution mixture is prepared and tested according to the customers' wishes in the ar-ge section of the company, the mixture is completed in large tanks in the solution part of the production. Raw materials such as surfactant, antifoam, xianthan gum, preservatives, essences, moisturizers, pH stabilizers required for the preparation of solution are supplied externally and combined with water as much as the need in the formula. Waste water is formed during the production of solution and the washing of solution tanks, and these waste water is given to the waste water treatment facility within the company. In production, especially non-hazardous waste generation is observed. These wastes are wet wipes, fiber parts that are unsuitable for production, carbon packaging, coils, plastic bags, strips, stretchers, product foils, labels, product lids, It can be sorted as wood and plastic pallets used in raw material inlets and product outlets. As hazardous waste, contaminated chemical packaging, for example IBCs, drums, barrels, cans are quite a lot of waste. In these wastes, the vast majority are wastes that can be recycled. These wastes, which are sent to licensed companies in accordance with environmental laws and regulations, can be reduced in the source without further waste and measures that can be taken within the company. Another environmentally beneficial measure is that the wastes that will occur by selecting them from materials that can be recycled in more used raw materials and packaging contribute to the economy, cyclicality and nature.