Böbrek nakli alıcılarında belirsizliğe tahammülsüzlük psikolojik iyi oluş ve manevi iyilik halinin incelenmesi
Investigation of intolerance to uncertainty psychological well-being and spiritual well-beingin kidney transplant recipients
  1. Tez No: 816870
  2. Yazar: CANAN BAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL KARAYURT, DOÇ. DR. GÜLSÜM NİHAL ÇÜRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, böbrek nakli alıcılarında belirsizliğe tahammülsüzlük, psikolojik iyi oluş ve manevi iyilik halinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma 13 Nisan 2023- 31 Mayıs 2023 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Organ Nakli Polikliniğinde yürütülmüştür. Tanımlayıcı, kesitsel ve ilişki arayıcı tipte bir çalışma olup, örneklemi 148 böbrek nakli alıcısı oluşturmuştur. Veriler Hasta Tanıtıcı Özellikler Formu, Belirsizliğe Tahammülsüzlük, Psikolojik İyi Oluş ve Manevi İyilik Hali Ölçekleri kullanılmıştır. Veriler yüz yüze görüşme yöntemi ve hastaların dosya kayıtlarından faydalanılarak doldurulmuştur. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde (%), ortalama ve standart sapma, t testi, Kruskal Wallis ve Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Çalışmamızda, Belirsizliğe Tahammülsüzlük ölçeğinin puan ortalaması 39,09±11,12, Psikolojik İyi Oluş ölçeğinin ortalaması 44,42±10,94 ve Manevi İyilik Hali ölçeğinin ortalaması 35,33±7,61 olarak saptanmıştır. Böbrek nakli alıcılarında çocuğu olanların, çalışmayanların ve ek kronik hastalığı olanların belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyi yüksek olarak bulunmuştur. Alıcılardan, evli olanların ve çocuğu olanların hem psikolojik iyi oluş düzeyleri hem de manevi iyilik hali düzeyleri yüksek olarak bulunmuştur. Böbrek nakli alıcılarının manevi iyilik hali arttıkça psikolojik iyi oluş düzeylerinin arttığı belirlenmiştir. Belirsizliğe tahammülsüzlük ile manevi iyilik hali ve psikolojik iyi oluş düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate intolerance of uncertainty, psychological well-being and spiritual well-being in kidney transplant recipients. The research was carried out between 13 April 2023 and 31 May 2023 at the University of Health Sciences, Organ Transplantation Polyclinic of the İzmir Bozyaka Education and Research Hospital. It was a descriptive, cross-sectional and correlational study, and the sample consisted of 148 kidney transplant recipients. The data were used in the Patient Characteristics Form, Intolerance of Uncertainty(IU), Psychological Well-Being and Spiritual Well-Being Scales and were filled by using the face-to-face interview method and the file records of the patients. To evaluate the data, number, percentage (%), mean and standard deviation, t-test, Kruskal Wallis and Pearson correlation analysis were used. In our study, the mean score of the IU scale was measured as 39.09±11.12, the mean score of the Psychological Well-Being scale was measured as 44.42±10.94 and the mean score of the Spiritual Well-Being Scale was measured as 35.33±7.61. The level of IU was found to be high among kidney transplant recipients, those who have children, those who do not work, and those with additional chronic diseases. Among the recipients, both the psychological well-being levels and the moral well-being levels of those who are married and have children were found to be high. It was also appointed that as the spiritual well-being of kidney transplant recipients increases, their psychological well-being levels increase too. However, no significant correlation was found between IU and spiritual well-being level or IU and psychological well-being level.