Pişmiş duvar karosu atıklarının düşük su emmeli (eb ≤ 0,5 %) seramik karo bünyesinde hammadde olarak kullanımı
Use of fired wall tile scraps as raw material in low water absorption (eb ≤ 0,5 %) ceramic tile body
- Tez No: 816892
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP ÜNAL
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
(Eb> 10%) türü Duvar Karolarının üretiminde pişme sonrası aşamada sır hatası, kırılma, defo vb. nedenlerle ayrılan karo atıkları, Pişmiş Duvar Karosu Atıkları(PDKA)'nı oluşturmaktadır. Bu atıkların yüksek oranda alkali ve toprak alkali oksit içermeleri nedeniyle, feldispat yerine düşük su emme özelliğine sahip (Eb≤0,5%) Porselen Stoneware Karo bünyesinde geri dönüşümlü olarak kullanımı için; (sodyum ve sodyum potasyum) feldispat yerine %2 - %12 arasında artan oranlarda Pişmiş Duvar Karosu Atıkları (PDKA) ilave edilmiştir. Hazırlanan bünye denemeleri önce laboratuvar tipi kamara fırında 1217°C sıcaklıkta pişirilerek, daha sonra %6 PDKA içeren Porselen Stoneware bünye kullanılarak gerçekleştirilen endüstriyel karo üretim denemesi 1202°C 'de roller fırında 47 dakika pişirilerek test edilmiştir. Endüstriyel üretim denemesi için hazırlanan bünyelerin pişme sonrası özellikleri, Isı Mikroskobu, XRD ve taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ile incelenmiştir. Deneysel çalışma sonuçlarına göre, PDKA katkılı porselen stoneware bünye kullanımı ile daha düşük sıcaklıklarda sinterlenmenin gerçekleştiği ve pişirim ile anortit ve mullit fazlarının arttığı, bunun gövdenin eğilme dayanımı ve düzlemsellikten sapma özelliklerini iyileştirdiği belirlenmiştir. Çalışmada denemeler sonucunda elde edilen düşük su emme özelliğine sahip (Eb≤0,5%) bünye, çalışmada alt başlık halinde incelenen Seramik Karo Tarihi teknolojik gelişim süreçlerinden esinlenilen 16 adet artistik seramik karo ve 13 adet heykel yapımında kullanılmıştır. Çalışmada daha fazla bilgi isteyen araştırmacılar için feldispatlı denemeler ile birlikte ayrıca hazırlanan; (Eb≤0,5%) karo bünyesinde“Sodyum Feldispat- Kuvars”ve“Kaolin- Kuvars”azaltılarak yerine PDKA kullanım denemeleri ile (Eb>10%) Duvar Karosu Bünyesinde“Pegmatit Yerine”PDKA kullanımı denemeleri ve sonuçlarına konu bütünlüğünün korunması için, Ekler bölümünde ayrıca yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the production of (Eb> 10%) type Wall Tiles, the tile wastes separated due to glaze failure, breakage, defect and similar reasons in the post-firing stage constitute the Fired Wall Tile Scraps (FWTS). Since these wastes contain high levels of alkali and alkaline earth oxides, instead of feldspar, for recyclable use in Porcelain Stoneware Tile with low water absorption (Eb≤0.5%); Instead of feldspar (sodium and sodium potassium) feldspar, Fired Wall Tile Scraps (FWTS) has been added at increasing rates between 2% and 12%. The prepared body trials were first fired in a laboratory type chamber oven at 1217°C, and then the industrial tile production trial, which was carried out using Porcelain Stoneware body containing 6% FWTS, was tested by firing in a roller kiln at 1202°C for 47 minutes. The post-firing properties of the bodies prepared for the industrial production trial were examined with heat microscope, XRD and Scanning Electron Microscope (SEM). According to the experimental study results, it was determined that through the use of FWTS contained porcelain stoneware body, sintering took place at lower temperatures and anorthite and mullite phases increased with firing, which improved the bending strength and deflection properties of the body from flatness. In the study, the body with low water absorption (Eb≤0.5%) obtained as a result of the trials was used in the production of 16 artistic ceramic tiles and 13 sculptures inspired by the technological development processes of history of ceramic tile, which is examined under the subtitle in the study. For researchers who want more information in the study; trials of using FWTS by reducing“Sodium Feldspar - Quartz”and“Kaolin - Quartz”in (Eb≤0.5%) tile body, and using FWTS (Eb>10%) in Wall Tiles instead of“Pegmatite”were also tried and the results of these are also take place in the Appendix Section.