Spor hizmeti veren kurum ve kuruluşlarda çalışan bireylerin boş zamanlarını değerlendirme düzeylerinin araştırılması
Investigation of leisure time levels of individualsworking in institutions and organizations providing sports services
  1. Tez No: 816899
  2. Yazar: SADİ BERAT ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAKİR TÜFEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Osmaniye Gençlik Ve Spor İl Müdürlüğü'nde çalışan personellerin Serbest Zaman Tutumlarını çeşitli parametreler üzerinden araştırılmasıdır. Materyal ve Metot: Araştırma anket yoluyla katılımcıların belirli bir konuya yönelik görüşlerini topladıkları tanımlayıcı türde betimsel bir araştırmadır. Osmaniye Gençlik Ve Spor İl Müdürlüğü'nde çalışan 130 kişi araştırma grubunu oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu ve Boş Zaman Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Ölçüm aracından elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 25 paket programı kullanılarak istatistiksel analizleri yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde frekans, yüzde, iki farklı grup için t-testi ve üç veya daha fazla bağımsız grup arasındaki karşılaştırmalar için ANOVA ve Tukey çoklu karşılaştırma testleri kullanılmıştır. Bulgular: Cinsiyet değişkeninin boş zaman tutum alt boyutları üzerindeki temel etkisinin anlamlı olup olmadığı incelendiğinde anlamlı farklılaşmadığı görülmüştür. Yaş değişkenine göre farklılık olup olmadığına bakıldığında ölçek ve alt boyutlarında anlamlı farklılık olmadığı tespit edilmiştir (p>0.05). Eğitim durumu değişkeni açısından boş zaman tutum alt boyutları ve boş zaman toplam tutum puanlarının istatistiksel olarak lisans gurubu lehine anlamlı farklılaştığı görülmüştür. Medeni durum değişkeni incelendiğinde boş zaman toplam tutum puanlarının istatistiksel olarak anlamlı farklılaşmadığı görülmüştür. Hizmet yılı değişkeni açısından boş zaman tutum alt boyutları incelendiğinde bilişsel tutumda anlamlı farklılık görülmezken, duyuşsal tutum, davranışsal tutumalt boyutları ve boş zaman toplam tutum puanlarının istatistiksel olarak anlamlı farklılaştığı görülmüştür. Gelir durumu değişkeninin boş zaman tutum alt boyutları üzerinde anlamlı farklılaşmadığı görülmüştür. Sonuç: Kurumlarımızda boş zaman ve boş zaman tutumunun anlaşılması için bilgiler verilmelidir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the Leisure Time Attitudes of the personnel working in Osmaniye Provincial Directorate of Youthand Sports through various parameters. Material and Method: The research is a descriptive type of research in which participants collect their opinions on a particular topic through a questionnaire. 130 peopl eworking in Osmaniye Provincial Directorate of Youthand Sports constitute the researchgroup. Personal Information Form and Leisure Attitude Scale were used as data collection tools in thestudy. The data obtained from the measurement tool were statistically analyzed using the SPSS 25 package program in computer environment. Frequency, percentage, t-test for two different groups and ANOVA and Tukey multiple comparison tests for comparisons between three or more independent groups were used to evaluate the data. Results: Whent he main effect of the gender variable on the leisure attitude sub-dimensions was examined, it was observed that there was no significant difference. When it was examined whether there was a difference according to the age variable, it was determined that there was no significant difference in the scale and its sub-dimensions (p>0.05). Interms of educational status variable, leisure time attitude sub-dimensions and total leisure attitude scores were found to differ statistically in favor of the undergraduate group. When the marital status variable was examined, it was seen thatt he total leisure time attitude scores did not differ statisticallysignificantly. When the sub-dimensions of leisure time attitudes were examined in terms of thevariable of years of service, no significant difference was observed in cognitive attitude, while it was observed that affective attitude, behavioral attitude sub-dimensions and total leisure attitude scores differed statistically. It was observed that the variable of income status did not differ significantly on the sub-dimensions of leisure time attitude. Conclusion: Information should be given in order to understand the leisure time and leisure time attitude in our institutions.