Türkiye'de uygulanan sekiz yıllık kesintisiz zorunlu eğitim kapsamı içindeki yabancı dil öğretim programında bilgi teknolojisi araçlarından yararlanma
Using information technologies in the foreign language teaching curriculum within the scope of the eight year compulsory education applied in Turkey
  1. Tez No: 81691
  2. Yazar: FİLİZ ETİZ
  3. Danışmanlar: DR. MEHMET HENGİRMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez çalışmasında, dünyada hızla büyük ilerlemeler kaydedilen CD-ROM, e- mail, İnternet ve yazılım programlan gibi bilgi teknolojilerinden yabancı dil öğretim programlarında nasıl yaralanılabileceği konusunda araştırma yapılmış, yabancı dil ders kitaplarına paralel CD-ROM'lann ve diğer bilgi teknolojilerinin dil öğretim yöntemine uygun hazırlanması için gerekli koşulların belirlenmesine çalışılmıştır. öncelikle dünyada yabancı dil öğretiminde bilgi teknolojilerinden yararlanma ile ilgili olarak yapılan kuramsal ve uygulamalı çalışmalar taranmış ve bunlar tarihsel gelişim içinde belirlenmiştir. Ülkemizdeki durum tespitini yaparken de Milli Eğitim Bakanlığı Bilgisayar Eğitimi ve Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Talim Terbiye Kurulu ve ilköğretim kurumlarının yöneticileri ile iletişime geçilmiş, bilgi ve görüşleri alınmıştır. Bu teknolojilerin uygulama düzeyi olarak, ülkemizin kalkınmasında en önemli kesiti temsil eden ilköğretim okulları seçilmiştir. Özellikle sekiz yıllık kesintisiz zorunlu temel eğitime geçilmesiyle birlikte, eğitim politikamızda önemi daha da artan yabancı dil öğretiminde çağın en son teknolojilerinden yararlanma konusu gündeme gelmiştir. Bu bağlamda, gerek yabancı dil öğretmenlerine gerekse öğrencilere verilen anketlerle, bu teknolojilerle ilgili olarak beceri, tutum ve görüşleri tespit edilmiş, daha sağlıklı bir dil eğitimi uygulaması için birtakım öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this resarch, ways of incorporating recent information technologies such as CD-ROMs, e-mail, the Internet and authoring programmes into the foreign language teaching curriculum have been surveyed and guidelines for preparing supplementary material to the foreign language textbooks using these technologies, the CD-ROM in particular, have been suggested. First the literature on the use of information technologies and their applications in the foreign language classroom have been surveyed. While doing this contact has been made with both private and governmental institutions by way of either interviews or fax communication. Next, in evaluating the present situation in our country, information has been provided from institutions in the Ministry of National Education and from primary schools. The level of primary education is selected due to the fact that this level is indeed crucial for the educational development of our country. With the shift to an eight-year period of compulsory primary education, the issue of using information technologies in foreign language teaching has been re-emphasized in accordance with our educational policy. In this context, the skills, attitudes, and beliefs of both foreign language teachers and students have been determined through questionnaires, and a number of suggestions have been made for a better application of information technologies in foreign language education.