Aile sağlığı merkezine evlilik raporu için başvuran çiftlerde talasemi sıklığının ve bilgi düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of the frequency of thhalasemia and the level of knowledge in couples applying to the family health center for the marriage report
  1. Tez No: 816910
  2. Yazar: HÜSEYİN GÜLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN TELATAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 632
Özet
ÖZET Amaç: Çalışma İstanbul'da bir Aile Sağlığı Merkezi'ne evlilik raporu için başvuran çiftlerde beta talasemi taşıyıcılığı sıklığının ve bilgi düzeyinin değerlendirilmesi amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Çalışma tek merkezli, kesitsel ve tanımlayıcı türde planlandı. Talasemi sıklığı için bir Aile Sağlığı Merkezi'ne 01.09.2020-31.12.2022 tarihleri arasında evlilik raporu almak için başvuran 296 kişi alındı, ancak, bilgi düzeyi 02.01.2023-01.06.2023 tarihleri arasında anket uygulanabilen 105 kişi ile değerlendirildi. Anket formu sosyodemografik özelliklerin değerlendirildiği ve talasemi hakkında bilgi düzeyini tespit etmeye yönelik 10 ifadenin olduğu iki bölümden oluşmaktadır ve ifadeler üçlü likert tipindedir. Veriler SPSS 22.0 programı ile analiz edildi. Kategorik değişkenler için sayı, yüzde; niceliksel değişkenler için minimum, maksimum, ortalama, standart sapma ve medyan testleri yapıldı. İkili grupların karşılaştırılmasında Mann-Whitney U, niceliksel değişkenlerin karşılaştırılmasında Spearman Korelasyon testleri yapıldı. Araştırmacı tarafından hazırlanan ifadelere verilen doğru cevaplar 10 puan üzerinden hesaplandı ve her doğru ifade 1 puan olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: The aim of the study was to assess the frequency of beta thalassemia carrier status and knowledge level among couples applying for a marriage report at a Family Health Center in Istanbul. Materials and Methods: This study was designed as a single-center, cross-sectional, and descriptive research. For thalassemia frequency, a total of 296 individuals who applied for a marriage report at a Family Health Center between September 1, 2020, and December 31, 2022, were included. However, the knowledge level was evaluated using a questionnaire administered to 105 individuals between January 2, 2023, and June 1, 2023. The questionnaire consisted of two sections: the first section assessed sociodemographic characteristics, while the second section aimed to determine the knowledge level regarding thalassemia through 10 statements with Likert-type responses. Data were analyzed using SPSS 22.0 software. For categorical variables, numbers and percentages were calculated; for numerical variables, minimum, maximum, mean, standard deviation, and median tests were performed. Mann-Whitney U test was used for comparing binary groups, and Spearman Correlation tests were used for comparing numerical variables. Correct answers to researcher-developed statements were scored out of 10, with each correct statement receiving 1 point.