Dil evrensellikleri ve dilbilim tipolojisi bağlamında Arapça
Arabic in the context of language universals and linguistic typology
- Tez No: 816925
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ŞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Din, Linguistics, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Günümüzün önemli bilimsel disiplinlerinden biri olan dilbilimsel tipoloji, dilleri birçok açıdan inceleyip sınıflandıran bir bilimdir. Dillerin daha çok yapısal özelliklerine odaklanan tipoloji, belirlediği bazı parametrelerle insan dillerini incelemekte ve diller arasındaki farklılıklarla benzerlikleri ortaya koymaktadır. Arapça da dünya dillerinin en çok konuşulanlarından biridir ve uzun zamandır tipolojik araştırmalara konu edilmektedir. Ne var ki çeşitli spesifik yönleriyle Arapçanın tipolojisi incelenmiş olsa da genel hatlarıyla böyle bir çalışma bildiğimiz kadarıyla yapılmamıştır. Bu araştırmada önce dilbilimsel tipoloji ve dil evrenselleri genel hatlarıyla tanımlanmış, sonra da Arapçanın çeşitli açılardan dünya dilleri arasındaki yeri ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışmanın son kısmında ise Arapçanın bazı önemli tipolojik özellikleri ele alınmış ve ulaşılan bulgular, sonuç bölümünde listelenmiştir. Böylece Arapçanın dünya dilleriyle benzer olduğu noktalarla bu dillerden ayrıldığı noktalar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Linguistic typology, one of the most important scientific disciplines of our time, is a science that examines and classifies languages in many ways. Focusing more on the structural features of languages, typology examines human languages with certain parameters and reveals the differences and similarities between languages. Arabic is one of the most widely spoken languages of the world and has long been the subject of typological research. However, although the typology of Arabic has been examined in various specific aspects, no such study has been conducted in general terms to the best of our knowledge. In this study, linguistic typology and language universals are first defined in general terms, and then the place of Arabic among the world languages in various aspects is tried to be revealed. In the last part of the study, some important typological features of Arabic are discussed and the findings are listed in the conclusion section. Thus, the points where Arabic is similar to the world languages and the points where it differs from these languages have been identified.