Koroner anjiyografi uygulanan hastalarda hasta konforunun rahatsızlığa dayanma gücü ile ilişkisi
The relationship between patient comfort and endurance of discomfort in patients undergoing coronary angiography
  1. Tez No: 816924
  2. Yazar: HATİCE ALTUNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma, koroner anjiyografi işlemi uygulanan hastaların konfor düzeyleri ve rahatsızlığa dayanma gücü arasındaki ilişkinin incelenmesi amacı ile tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini 17 Ocak-21 Mayıs 2022 tarihleri arasında bir eğitim ve araştırma hastanesi Koroner Yoğun Bakım Ünitesi'nde koroner anjiyografi (KAG) sonrası bakım alan hastalar, örneklem grubunu ise bu hastalardan dâhil edilme kriterlerini sağlayan ve araştırmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden 80 kişi oluşturdu. Araştırma verileri Hasta Tanıtıcı Özellikler Formu, Genel Konfor Ölçeği (GKÖ) ve Rahatsızlığa Dayanma Ölçeği (RDÖ) kullanılarak elde edildi. Araştırma verilerinin analizinde SPSS programı kullanıldı. GKÖ'den alınan toplam puanların ortalaması 2,54+,253 bulundu. Bu araştırmada RDÖ genel puan ortalaması 21,32+7,95; Rahatsızlığa Dayanma Alt Boyutu puan ortalaması 11,91+4,95 ve Rahatsızlıktan Kaçınma Alt Boyutu puan ortalaması ise 9,41+3,27 olarak bulundu.Analizler sonucu, cinsiyet, yaş, medeni durum, kronik hastalık, ilaç kullanımı, daha önceden KAG geçirme, KAH nedeniyle yatma, KAG hakkında bilgi alma, KAG olma nedenleri gibi özelliklere göre KAG uygulanan bireylerin konfor düzeyleri ve rahatsızlığa dayanma gücü puanları arasında anlamlı bir fark olmadığı görüldü (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This research was carried out in a descriptive and correlational type with the aim of examining the relationship between the comfort levels of patients who underwent coronary angiography and the ability to endure discomfort. The population of the study consisted of patients who received post-coronary angiography (CAG) care in a training and research hospital Coronary Intensive Care Unit between 17 January and 21 May 2022, and the sample group consisted of 80 people who met the inclusion criteria and voluntarily accepted to participate in the study. Research data were obtained by using the Patient Descriptive Characteristics Form, the General Comfort Scale (GAS), and the Tolerance to Discomfort Scale (RDS). SPSS program was used in the analysis of the research data. The mean of the total scores obtained from the GQP was found to be 2,54+ ,253. In this study, the general mean score of RBS was 21,32+7,95; The mean score of the Ending Disturbance Sub-Dimension was 11.91+4.95 and the mean score of the Discomfort Avoidance Sub-Dimension was 9,41+3,27. As a result of the analyzes, there was a significant difference between the comfort levels and endurance scores of the individuals who underwent CAG according to characteristics such as gender, age, marital status, chronic disease, drug use, previous CAG, hospitalization due to CAD, getting information about CAG, and reasons for CAG. was not found (p>0,05). It was determined that the comfort level of the individuals who underwent radial CAG was higher than the individuals who underwent femoral CAG, and there was no relationship between the strength to withstand the discomfort (p>0,05).