شرط الواقف ومدى سلطة ولي الأمر في تعديله
Vakıf Şartı ve Vakıf Yöneticisinin Vakıf ta Değişiklik Yapma Yetkisi
  1. Tez No: 816941
  2. Yazar: MOHAMMAD RACHID ALDERSHAWI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLAL SAFİYYUDDİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Suriye Damascus Üniversitesi
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 348
Özet
Tezimde vakfın tanımı açısından; vakfedenlerin şartlarını, vakıf hükümlerini ve vakıf yöneticisinin muhalefet yetkisini inceledim. Tezi bir giriş ve iki bölüme ayırdım. Girişte vakfın tanımını, hükmünü, çeşitlerini ele aldım. Daha sonra vakfın şartlarına değindim ki bu, vakfın şartım ve vakfeden kişinin onu bir menfaat için vakıf etmesidir. Bu şartlar, vakıf edilenin bizzat kendisi ile olabileceği gibi ondan yararlananlarla ilgili de olabilir. Birinci bölümde vakfedenlerle ilgili sahih şartlardan bahsettim. Bunların fasit şartlardan ayrılan günlerine değindim. Buna göre sahih şart şeriate ve aktin gereğine aykırı olmamalıdır. Ayrıca Şeriati aykırı olan şartlardan ve vakıf edenin şart koştuğu haram, mekruh, mübah şartlardan da bahsettim. İkinci bölümde devlet ile vakıf arasındaki ilişkiyi anlattım ki vakıfları korumak ve kontrol etmek devletin görevidir. Daha sonra vakfın satışı, şeklinin değiştirilmesi, ondan istifade yolları, vakfın sınırlandırılması, masraflarının değiştirilmesi, tüm camilerin vakıflarının tek hesap ve tek idare altında birleştirilmesi gibi vakıfların tek çatı altında toplanması konularında vakıf yöneticisinin, vakıf edenlerin şartlarına muhalefet etme yetkisinden bahsettim. Ayrıca devletin,vakfı devletin bir parçası haline getirip vakıf mallarını devletin mallarına katması otoritesinden bahsettim. Sonuç olarak; vakıf yöneticilerine yönelik bazı tavsiyeler ile rehberlik sonuçlarıyla tezi tamamladım.
Özet (Çeviri)
This dissertation discussed the conditions of Waqif (The individual who establishes a waqf on his property) in terms of the definition, the rulings resulting from it, and the guardian's ability to violate those conditions. The study was divided into an introduction and two chapters. The introduction covered the definition of Waqf (Endowment), its ruling, and its types. After that, the study touched on the Waqf condition, it is mentioned that those conditions are either the conditions which are related to the disposition of the Waqf property or conditions related to who benefits from the Waqf. In the first chapter, the study summarised the valid conditions of the Waqif, and distinguished between them and the invalid conditions. It is stated that the valid conditions are the ones that do not violate the Sharia and do not contravene the requirements of the contract. While talking about the condition that violates the Sharia, the impermissible and permissible conditions stipulated by the Waqif have been mentioned. In the second chapter, the study mentioned the relationship between the state and the Waqf, and that one of the duties of the state is to monitor and protect the Awqaf. Then the study mentioned the extent of the guardian's ability to violate the terms of the Waqif, whether related to selling the Waqf, changing its form, the way it is used, or determining the types of beneficiaries from it. The study was going in depth about changing the waqf beneficiaries. The study also discussed the ruling of collecting the Awqaf of one entity in one pool, such as collecting the waqf of all mosques under one account and one management. Finally, the study was concluded by talking about the ruling on the state annexing the Waqf funds to its funds, so that this results in cancelling the Waqf funds and making the Waqf part of the state's funds. In the conclusion, the study mentioned the most prominent results of the research and some recommendations and guidelines directed to the guardians and managers of Awqaf.