Mihri Müşfik'in resimlerinde kadın teması
The theme of women in the paintings of Mihri Müşfik
- Tez No: 816940
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ GÖKDUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Geçmişten günümüze değişen toplumda kadın teması ressamların eserlerinde incelenmiştir. Mihri Müşfik'in yaşadığı dönemdeki toplumda, batıya doğru yönelimlerle kadınların değişime ayak uydurması söz konusu olmaya başlamıştır. Mihri Müşfik, düşünce ve çağdaş tavırları ile ön ayak olmuştur. Batıya yönelmelerin ilk örnekleri 19. Yüzyılın başlarında yaşanmıştır. Kadınların kendini ifade etmeye başladığı 1908 yılında, birçok gazetelerde, dergilerde kadınlara özel hem yazılar yazılmış hem de seslerinin duyulabileceği alanlar yaratılmıştır. Kadınların birey olarak önemsendiği dönemde tablolarıyla görünürlüğü ve anlatımı güçlü olan Mihri Müşfik (Rasim), kadın ressamlarımızın öncüleri arasında önemli bir yere sahiptir. Kadınların sanat alanında kendilerini var etmesi adına önemli bir örnektir. Mihri Müşfik'in resimlerinde kadın teması ele alınıp Nur Sultan Yıldırım'ın resimleriyle bağdaştırılarak incelenecektir.
Özet (Çeviri)
In the society that has changed from past to present, the theme of women has been examined in the works of painters. In the society in which Mihri Müşfik lived, women's adaptation to change began to be a matter of westward orientation. Mihri Müşfik has taken the lead with her thinking and contemporary attitudes. The first examples of westward orientation were experienced at the beginning of the 19th century. In 1908, when women began to express themselves, articles were written specifically for women in many newspapers and magazines, and spaces were created where their voices could be heard. Mihri Müşfik (Rasim), whose visibility and expression was strong with her paintings in the period when women were considered important as individuals, has an important place among the pioneers of our female painters. It is an important example for women to create themselves in the field of art. The theme of women in Mihri Müşfik's paintings will be discussed and will be analyzed by associating them with Nur Sultan Yıldırım's paintings.