Luciano Berio'nun Sinfonia (1968-69) adlı eserinin postmodernizm bağlamında, uluslararası çoksesli müzik kanonundaki yeri ile müzikal ve formal analizi
Musical and formal analysis of Luciano Berio's Sinfonia (1968-69) in the context of postmodernism with its place in the international polyphonic music canon
- Tez No: 816952
- Danışmanlar: PROF. AHMET HAMDİ ZAFER
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Dünya Savaşları öncesi inanç sistemleri, toplumu yöneten ideolojik belirsizlik nedeniyle II. Dünya Savaşı'ndan sonra sorgulanmaya başlandı. Modernizme bir eleştiri olarak ortaya çıkan bu düşünce ekolü, postmodernizm olarak adlandırılır. Postmodernizm, tartışmalara yol açmış ve sanatı da etkilemiştir. Her şeyden önce felsefi bir konu olan postmodernizm, dönemin öncü akımlarının sorgulandığı ve geçmişin birikiminin dönemin sanatçıları tarafından kabul edildiği yeni yaratım biçimlerinin doğmasına neden olmuştur. Felsefe, mimarlık, edebiyat ve görsel sanatlara ek olarak, postmodernizm müziği de etkilemiştir. Dönemin bestecileri, literatürden eserleri özgürce kullanabilecekleri, değiştirebilecekleri ve yeniden yaratabilecekleri bir alana erişimden yararlanmışlardır. Diğer sanat türlerinde olduğu gibi alıntı, kolaj ve yapıştırma gibi uygulamalar kullandılar. Luciano Berio'nun (1952–2003) 1969 tarihli Sinfonia adlı eseri de, postmodern müziğin en çarpıcı örneklerinden biridir. Büyük kolajıyla günün ruhunu neredeyse mükemmel bir şekilde yakalamıştır.
Özet (Çeviri)
Pre-World Wars belief systems began to be questioned after the II. World War due to the ideological uncertainty that governed society. This school of thought, which emerged as a critique of modernism, is called postmodernism. Postmodernism caused controversy and also influenced art. First of all, postmodernism, which is a philosophical subject, has led to the emergence of new forms of creation in which the pioneering currents of the period are questioned and the accumulation of the past is accepted by the artists of the period. In addition to philosophy, architecture, literature, and the visual arts, postmodernism has also influenced music. Composers of the period enjoyed access to a space where they could freely use, modify, and recreate works from literature. They used practices such as quotes, collages, and paste-ups, as with other forms of art. Luciano Berio's (1952–2003) Sinfonia (1969) is one of the most striking examples of postmodern music. He captured the spirit of the day almost perfectly with his large collage.