Poli ADP-riboz polimeraz inhibitörü olaparib'in nanotaşıyıcı ilaç şeklinin geliştirilmesi, karakterizasyonu ve SH-SY5Y nöroblastoma hücre hattında hidrojen peroksit ile oluşturulan hasara karşı etkilerinin incelenmesi
Development and characterisation of poly ADP-ribose polymerase inhibitor olaparib nanocarrier drug form and investigation of its effects against hydrogen peroxide-induced damage in SH-SY5Y neuroblastoma cell line
- Tez No: 816954
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH TUNCAY DEMİRYÜREK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Poli (ADP-riboz) polimerazlar (PARP), organizmada hasar gören hücrelerin onarım mekanizmalarında rol oynayan enzimlerden biridir. PARP, DNA hasarının onarımına katılır, hücre farklılaşması ve apoptozuna kadar geçen süreçte farklı biyolojik yolaklarda görev alır. PARP inhibitörlerinden Olaparib'in farmasötik özelliklerine bakıldığında yağda ve suda çözünürlüğü düşük olduğundan (BCS sınıf 4) nanosüspansiyon şekline getirilmiştir. Bu çalışmada, FDA onaylı bir PARP inhibitörü olan Olaparib'in ve nanoformülasyonunun hidrojen peroksit (H2O2) ile oksidatif hasar oluşturulmuş insan nöroblastoma hücre hattı SH-SY5Y'ye uygulanarak, nöroblastomalar üzerindeki olası antioksidan ve sitoprotektif etkilerini araştırmak ve Olaparib'in bu etkilerini in vitro ortamda karşılaştırmalı olarak incelemek amaçlanmıştır. Çalışmamızda Olaparib grubu (OLA) ve nanosüspanse şekilde verilen Olaparib grubu (NOLA) incelendiğinde NOLA 100 μM grubunun, 100 μM alfa lipoik asit grubuna (ALA) yakın derecede MDA seviyelerinin azalttığı görülmektedir. Yine 100 μM OLA ve NOLA gruplarının her ikisi de alfa lipoik aside benzer şekilde 3-NT ve LDH seviyelerini düşürmüştür. Elde ettiğimiz sonuçlara baktığımızda bazı parametreler açısından yüksek doz Olaparib uygulamasının alfa lipoik asite benzer derecede antioksidan ve sitoprotektif etkiler sergileyebileceğine ait bulgulara ulaşılmıştır. Ancak bu etkiler incelediğimiz tüm parametrelerce desteklenmemiştir. Bu açıdan PARP inhibitörleri ile yapılacak daha fazla bilimsel veriye ihtiyaç vardır. Çalışma sonuçları özellikle nanofarmasötiklerin Olaparib gibi yağda ve suda çözünürlüğü düşük olma potansiyeli taşıyan etkin maddeler için hücresel emilim ve hedefleme açısından umut verici olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Poly (ADP-ribose) polymerases (PARP) are one of the enzymes that play a role in the repair mechanisms of damaged cells in the organism. PARP participates in the repair of DNA damage, takes part in different biological pathways in the process up to cell differentiation and apoptosis. Considering the pharmaceutical properties of Olaparib, one of the PARP inhibitors, it has been brought into nanosuspension form due to its low oil and water solubility (BCS class 4). In this study, we aimed to investigate the possible antioxidant and cytoprotective effects of Olaparib, an FDA-approved PARP inhibitor, and its nanoformulation on neuroblastomas by applying it to the oxidatively damaged human neuroblastoma cell line SH-SY5Y with hydrogen peroxide (H2O2). In our study, when the Olaparib group (OLA) and the Olaparib group (NOLA) given in nanosuspension were examined, it was seen that the NOLA 100 μM group has reduced MDA levels close to the 100 μM alpha lipoic acid group (ALA). Again, both the 100 μM OLA and NOLA groups reduced 3-NT and LDH levels similar to alpha lipoic acid. When we looked at the results we have obtained, it has been found that high-dose Olaparib administration may exhibit antioxidant and cytoprotective effects similar to alpha lipoic acid in terms of some parameters. However, these effects were not supported by all the parameters we examined. In this respect, more scientific data is needed with PARP inhibitors. The results of the study showed that nanopharmaceuticals can be promising in terms of cellular absorption and targeting for active substances such as Olaparib, which have the potential to be low in oil and water solubility.