Stattic ve/veya Paclitaxel'in üçlü negatif meme kanseri üzerine etkileri
The effects of Stattic and/or Paclitaxel on triple negative breast cancer
- Tez No: 816955
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Onkoloji, Physiology, Oncology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Üçlü negatif meme kanseri (TNBC), agresif seyirli, metastaz yapan kötü prognozlu bir meme kanseri türüdür. Bu çalışmada, TNBC tedavisinde kullanılan Paclitaxel'in tek başına ve/veya Sinyal Transdüser ve Transkripsiyon Aktivatörü 3 (STAT3) inhibitörü Stattic ile birlikte uygulanmasının in vitro ve in vivo antiproliferatif ve in vivo antimetastatik etkisi araştırıldı. 4T1 TNBC hücre hattı üzerine Stattic ve/veya Paclitaxel'in farklı konsantrasyonlarının hücre canlılığı üzerine etkileri 3-(4,5-dimetiltiazol-2-il)-2,5-difeniltetrazolium bromid (MTT) testiyle, fosfo-STAT1/STAT1 ve fosfo-STAT3/STAT3 seviyeleri ELISA yöntemiyle belirlendi. In vivo deney modeli dişi BALB/c fareye 4T1 hücrelerinin meme dokusuna subkutan uygulanmasıyla oluşturuldu. Deney gruplarına SF, DMSO ve Stattic gün aşırı, Paclitaxel üç günde bir intraperitonal uygulandı. Vücut ağırlıkları ve tümör çapları üç günde bir ölçüldü. 21 gün sonra sakrifiye edilen farelerin akciğer ve tümör dokusundaki fosfo-STAT1/STAT1, fosfo-STAT3/STAT3, TAS, TOS, iNOS ve VEGF seviyeleri ELISA ile belirlendi ve histopatolojik inceleme yapıldı.
Özet (Çeviri)
Triple negative breast cancer (TNBC) is an invasive and metastatic cancer with aggressive progress. We aimed to investigate the in vitro and in vivo antiproliferative and in vivo antimetastatic effects of Paclitaxel, used alone or in combination with Stattic, a STAT-3 inhibitor, in experimental TNBC models. The effects of different concentrations of Stattic and/or Paclitaxel on cell viability on 4T1 TNBC cell line were determined by MTT test, and phospho- STAT1/STAT1 and phospho-STAT3/STAT3 levels were determined by ELISA method. In vivo experimental model was created by subcutaneous administration of 4T1 cells to the mammary tissue of female BALB/c mice. Saline, DMSO and Stattic were administered to the experimental groups every other day and Paclitaxel was administered intraperitoneally every three days. Body weights and tumor diameters were measured every three days. After sacrification, phospho-STAT1/STAT1, phospho-STAT3/STAT3, TAS, TOS, iNOS and VEGF levels in lung and tumor tissue were determined by ELISA and histopathological analysis was performed.